SKU: 3KP-RARHMWO-60
In Stock Estimated delivery: May 18th-23rd
Free Gift with Purchase
  • Secure Payment
  • Free Shipping*
  • 30-Day Return Policy⁺
Package Overview
Package Includes:
Description
Product Specs
Manuals & Guides
  • Three-layer glass and aluminum mesh seal for premium oven insulation
  • Heavy-duty porcelain cooktop allowing for a one-swipe cleanup
  • Integrated cast iron griddle - A heavy-duty cast iron grate that is built to last and perfect for getting beautiful grill marks and delicious BBQ right off your 60" range without leaving your kitchen
  • Large oval burner with cast iron griddle ideal for browning and searing
  • SmoothGlide ball-bearing racks making it easier to work with larger dishes
  • Dual oven lights for an illuminated oven space
  • Adjustable legs to change the range's height anywhere from 36 in. to 38.5 inches
  • The RA60 features 2 separate ovens for functionality
    • The larger oven has a capacity of 4.6 cubic ft with interior dimensions of 30.5" W x 18.5" D x 14" H
    • The second oven has a capacity of 2.8 cubic ft with interior dimensions of 18.5" W x 18.5" D x 14" H
    The ZLINE Dual Fuel Range ships next business day when in stock.
    Specs & Dimensions
    Brand ZLINE Kitchen and Bath
    Dimension 59.88" W x 27.5" D x 36.13" H
    Dimensions with Handle 59.88" W x 29.63 " D x 36.13" H
    Open Door Depth 41.8"
    Oven Dimensions Left Oven: 18.5” W x 18.5" D x 14" H Right Oven: 30.5” W x 18.5" D x 14" H
    Lighting Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel
    Voltage Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A
    Mount Type Free Standing
    Control Type Front Control
    Warranty 1 Year Warranty
    Features Manufactured by ZLINE Kitchen and Bath Model No. RA60
    UPC 812316034125
    Certifications ETL Certified
    Product Weight 455 lbs.
    Gas Type Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit
    Self-Clean No
    Fuel Type Electric Oven - Gas Cooktop
    Description
    Product Specs
    Manuals & Guides
    Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel with Speed and Sensor Cooking provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
    Features
    • LCD Display - Enjoy an easy-to-use crystal clear LCD display and timer
    • 1.55 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
    • Manufacturer Warranty - 2 year parts warranty
    Specs & Dimensions
    Dimensions 23.5 in W x 22.31 in D x 17.88 in H
    Cut Out Dimensions 22.38 in W x 23.25 in D x 17.75 in H
    Depth with Door Open 31.5 in.
    Oven Capacity 1.6 cu. ft.
    Noise Level 45 Decibels
    Voltage 120V/ 60HZ/15.5A
    Input Power 1750W
    Output Power 1000W
    Mount Type Built-in
    Control Type Touch Screen
    Material Stainless Steel
    Color Stainless Steel
    Certifications UL Listed & Title 20 Compliant
    Weight 81.8 lbs
    Installation Type Built-in
    Convection Fan Yes
    Fuel Type Electric
    Warranty 2 Year Parts
    This hood contains many unique features, such as:
    • Easy-to-use push button controls let's you easily control fan speed and lighting
    • Ductwork easily connects to the top of the range hood for external venting
    • Dishwasher-safe Stainless Steel Baffle Filters
    • LED lighting illuminates the cooktop beneath the hood
    • Designed to fit standard (circular) ductwork for simple installation
    • 110V/60HZ
    • 3 year parts warranty, life-time motor warranty
    Dimension: 60" W x 20.25" D x 14" H
    Chimney (Dimension): 11.75" W x 10.75" D x 16" H (x2) (Telescoping)
    Chimney Short Kit and Extension(s) Available:
    Short Kit (2-12") ~7-8 ft. Ceilings
    1 PC Extension (1-36" + 1-16") ~9-10 ft. Ceilings
    2 PC Extension (2-36") ~10-12 ft. Ceilings
    Venting Size:
    6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included)
    Airflow (Q/L/M/H):
    260/340/420/500 (CFM)
    Lighting:
    4 Directional LED Lights (3-Watt)
    Noise Level:
    20/29/34/41 (Decibels)
    Voltage:
    110V/60HZ