Thor Kitchen 24-Inch Top Control Built-In Dishwasher in White (TDW24C7W)
SKU: TDW24C7W
Out of Stock Estimated restock: 2-4 Weeks
Features
General Information
Brand Thor Kitchen
Model Number TDW24C7W
Product 24 Inch Top Control Built-In Dishwasher in White
Technical Details
Watts 1200W
Amperage 15A (Dedicated)
Volts 120V
Frequency 60Hz
Total Annual Energy Consumption 240 kWh/per year
Water Consumption 3.2 gal
Noise Level 47 dBA
Water Feed Pressure 20-120 psi
Inlet Water Temperature Recommended 120°F (49°C)
Outlet Hose Length (in.) 59"
General Properties
Load Capacity (Place Settings) 15
Number of Wash Cycles 7
Spray Arms 3 (Lower, Upper, and Top)
Tub Material Stainless Steel
Number of Racks 3
Adjustable Rack Yes
Control Type Touch Screen
Water Softener No
Child Lock Yes
Status Indicator Yes (Red)
Tub Light No
Wine Glass Bracket Yes
Third Layer Cutlery Rack Yes
Dimensions & Weight
Product Dimensions (WxDxH) (in.) 23-7/8" x 22-5/8" x 33-7/8"
Product Depth with Handles (in.) 25-1/8"
Cutout Dimensions (WxDxH) (in.) 23-7/8" - 24" x 22-7/8" - 23-5/8" x 34" - 35-1/2"