The Thor Kitchen TDW24C7B is a 24-inch top control built-in dishwasher in black, offering 7 wash cycles with 5 options to handle everything from delicate glassware to heavily soiled cookware. Featuring a quiet 47 dBA operation, a 3-rack system with a third-layer cutlery rack, height-adjustable upper basket, and a wine glass bracket, it delivers flexible, organized cleaning for up to 15 place settings. The touchscreen controls, status indicator light, and open dry system round out a feature-rich dishwasher designed for modern kitchens.
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Thor Kitchen |
| Model Number | TDW24C7B |
| Product | 24 Inch Top Control Built-In Dishwasher in Black |
| Technical Details | |
| Watts | 1200W |
| Amperage | 15A (Dedicated) |
| Volts | 120V |
| Frequency | 60Hz |
| Total Annual Energy Consumption | 240 kWh/per year |
| Water Consumption | 3.2 gal |
| Noise Level | 47 dBA |
| Water Feed Pressure | 20-120 psi |
| Inlet Water Temperature | Recommended 120°F (49°C) |
| Outlet Hose Length (in.) | 59" |
| General Properties | |
| Load Capacity (Place Settings) | 15 |
| Number of Wash Cycles | 7 |
| Spray Arms | 3 (Lower, Upper, and Top) |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Number of Racks | 3 |
| Adjustable Rack | Yes |
| Control Type | Touch Screen |
| Water Softener | No |
| Child Lock | Yes |
| Status Indicator | Yes (Red) |
| Tub Light | No |
| Wine Glass Bracket | Yes |
| Third Layer Cutlery Rack | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Product Dimensions (WxDxH) (in.) | 23-7/8" x 22-5/8" x 33-7/8" |
| Product Depth with Handles (in.) | 25-1/8" |
| Cutout Dimensions (WxDxH) (in.) | 23-7/8" - 24" x 22-7/8" - 23-5/8" x 34" - 35-1/2" |
| Package Dimensions (WxDxH) (in.) | 28-3/4" x 28-3/4" x 35-1/16" |
| Net Weight (lbs.) | 80.5 |
| Gross Weight (lbs.) | 97.8 |
| Accessories Included | |
| Moisture Barrier | Yes |
| Drain Hose | Yes |
| Mounting Hole Cover | 4 (2 Already Installed) |
| Accessories Not Included (Required) | |
| Water Supply Hose | Required |
| Power Cord | Required |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years Parts and Labor |