Introducing the Stella 24 in. built-in dishwasher in white, combining modern style with high-performance cleaning. Its 44 dBA ultra-quiet operation ensures a peaceful kitchen, while the 3-layer adjustable racks maximize loading flexibility and hold up to 16 place settings, making family-sized loads effortless. Auto Open drying delivers streak-free dishes, and Power Wash with Sanitize tackles tough grime and germs.
It features a fingerprint-resistant stainless steel exterior for easy cleaning and a sleek look, plus a premium Stainless Steel tub that improves drying performance. Easy Top Touch controls and Delay Start for ultimate convenience. Energy Star and NSF certified for safe, efficient cleaning, Stella delivers top-tier performance designed to last.
| Product Weight & Dimensions | |
|---|---|
| Product dimensions (WxDxH-Inch) | 23.87 x 26.5 x 33.75 |
| Net weight (lbs) | 88.2 |
| Features | |
| Number of Place Setting | 16 |
| Number of Wash Cycles | 6 |
| Cycles Type | Auto, Heavy, Normal Wash, Delicate Wash, Quick Wash, Rinse Only |
| Options Type | Half Load, Power Wash, High Temp Wash, Heating Dry, Sanitize, Auto Open, Delay |
| Delay Start Option | Yes, Up to 24-hours |
| Steam Wash | No |
| Targeted Spray Option | No |
| Sensor Wash Cycle | No |
| Soil-Sensing Capability | Yes |
| Wash System | Direct Feed |
| Low Rinse Aid Indicator | Yes |
| Number of Wash Arm | 3 |
| Folding Down Tines | Upper & Lower Racks |
| Rack Adjustment | Yes |
| Leak Protection | Yes |
| Interior Light | No |
| Sound Rating (dB(A)) | 44 |
| Control Lockout | Yes |
| Removable Silverware Basket | Yes |
| Stemware Glass Holder | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Fill & Drain Hose Included | Drain hose included; fill hose sold separately |
| Water Filtration | No |
| Automatic Temperature Control | Yes |
| Adjustable Leg | Yes |
| Appearance | |
| Appliance Type | Built-in |
| Dishwasher Size | 24-Inch |
| Door Color | White |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Tub Type | Tall |
| Handle Color | Stainless Steel & Antique Brass |
| Cycle Status Indicator Light | Yes |
| Control Location | Top of Door (Hidden) |
| Control Type | Touch |
| Number of Racks | 3 |
| Silverware Basket | Yes |
| Rack Material | Polyamide Coated |
| Concealed Heating Element | No |
| Filter Material | Nylon Mesh |
| Efficiency | |
| Water Usage Per Cycle | Up to 3.2 Gallon / Cycle |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| NSF Certified | Yes |
| Total Annual Energy Consumption | 240 kWh |
| Yearly Operating Cost (USD) | 33 USD |
| Technical Specifications | |
| Circuit Breaker Amperage (A) | 15 |
| Total Amperage Usage (A) | 8.4A |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Water Inlet Location | Left Bottom Front |
| Water Inlet Fitting Size (Inch) | 3/4" |
| Required Water Pressure (PSI) | 20 PSI to 80 PSI |
| Drain Hose Length (feet) | 6.5 ft |
| Power Cord Included | No |
| Power Supply Connection Location | Right Bottom Front |
| Safety Listing | UL Listed |
| Carton Weight & Dimensions | |
| Carton dimensions (WxDxH-Inch) | 26 x 29.6 x 35 |
| Gross Weight (lbs) | 100.3 |