SKU: SINRZ-WM-24-CB
In Stock Estimated delivery: May 18th-23rd
Description
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel with White Matte Door and Champagne Bronze Accents (SINRZ-WM-24-CB) combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Features
  • Spacious Oven With Halogen Lights - Fit pans up to 15 in. wide for maximum space and convenience inside a 3.2 cu. ft. oven illuminated with dual halogen lighting controlled by a switch conveniently located on the front control panel
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Specs & Dimensions
Dimensions 24 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Interior Oven Dimensions 18.90 in. W x 17.75 in D x 16.00 in. H
Cutout Dimensions 24.25 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H
Open Door Depth 45.10 in.
Oven Capacity (cu. ft.) 3.2 cu. ft.
Number of Racks 2
Installation Type Free Standing
Control Type Manual Front Control
Timer (Y/N) No
Self Cleaning (Y/N) No
Sabbath Mode (Y/N) No
Outdoor Approved (Y/N) No
Broil (Y/N) Yes
Convection (Y/N) Yes
Fuel Type Convection Electric Oven Induction Cooktop
Number of Burners 3
Cooktop Burner Diameter Back Left Burner: 7.5 in. Font Left Burner: 7.5 in. Middle Right Burner: 11 in.
Electrical Requirement 240V/50A/60 Hz