Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Stainless Steel (SINR30) combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Interior Oven Dimensions | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
| Cutout Dimensions | 30.25 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Open Door Depth | 45.10 in. |
| Handle Dimensions | 27.76 in. W x 2.76 in. D x 1.58 in. H |
| Oven Capacity (cu. ft.) | 4.2 cu. ft. |
| Number of Racks | 2 |
| Installation Type | Free Standing |
| Control Type | Manual Front Control |
| Timer (Y/N) | No |
| Self Cleaning (Y/N) | No |
| Sabbath Mode (Y/N) | No |
| Outdoor Approved (Y/N) | No |
| Convection (Y/N) | Yes |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Induction Cooktop |
| Number of Burners | 4 |
| Cooktop Burner Diameter | Back Left Burner: 7.5 in. Back Middle Burner: 11 in. Front Left Burner: 7.5 in. Front Right Burner: 6.3 |
| Cooktop BTUs | Back Left Burner BTU: 2000/2600 Back Middle Burner BTU: 3000/3600 Front Left Burner BTU: 2000/2600 Front Right Burner BTU: 1200/1500 |
| Electrical Requirement | 240V/50A/60 Hz |
| Lighting | Halogen |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Parts and Service |
| Certifications | ETL Listed |
The ZLINE KB-30 is a 30-inch professional wall mount stainless steel hood designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made of 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern design, and lifetime warranty motor - a ZLINE exclusive - guarantee a range hood with a timeless design that will last a lifetime.
This hood contains many unique features, such as:
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimneypieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For ceilings shorter than 8 feet, or taller than 9 feet, see table below for detailed options.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The KB-30 ships next business day when in stock.


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimension | 30" W x 17.7" D x 10.5" H |
| Chimney (Dimension) | 9.2" W x 8" D x 16" H (x2) (Telescoping) Chimney Short Kit and Extension(s) Available: Short Kit (2-12") ~8 ft. Ceilings 1 PC Extension (1-36" + 1-16") ~9-10 ft. Ceilings 2 PC Extension (2-36") ~10-12 ft. Ceilings |
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) Charcoal Filters (not included) available for ductless/recirculating option. |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 20/29/34/41 |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. KB-30 (ETL Listed) |
| Certifications | ETL Certified |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 22.5 cu. ft. Counter-Depth French Door Refrigerator with Ice Maker in Fingerprint-Resistant Stainless Steel (RFM-36) delivers an elevated experience by pairing innovative dual cooling technology with a spacious counter-depth design and a high-capacity built-in ice maker. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with timeless features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Total Capacity | 22.5 cu. ft |
| Fridge Capacity | 15.9 cu. ft |
| Freezer Capacity | 6.6 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity | N/A |
| Flex Drawer Temp Controls | N/A |
| Installation Depth | 29 in. D |
| Depth with Door Open | 43.5 in. |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Types | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage | 1.75 lbs |
| Water Dispenser | No |
| Flowrate for Water Dispenser | N/A |
| Fridge Lights | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 3 |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Freezer Drawer Bins | 2- Pull Out Drawers |
| Warranty | 1-Year Parts and Labor Warranty 5-year parts-only for Sealed System |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable.
Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher in Stainless Steel, 51dBa provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Type | Tall Tub Style Dishwasher |
| Product Dimensions Minimum Height | 23.5 in. W x24.25 in. D x 33.75 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 23.5 in. W x24.25 in. D x 35.75 in. H |
| Cut Out Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 34 in. H |
| Interior Dimensions (in.) | 20.95" W x 20.5" D x 24.17"H |
| Weight | 116.4 lbs |
| Voltage | 120vac |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 12A |
| Motor Wattage | 108 |
| Heater Wattage | 1200 |
| Motor Amperage | 0.9A |
| Heater Amperage | 10A |
| Energy Consumption Per Year (kWh) | 260 |
| Water Consumption Per Cycle (Liters/Cycle) | 12.9 |
| Water Consumption Per Cycle (Gallons) | 3.4 |
| Hose Length (in.) | 56 |
| Panel Ready? Y/N | N |
| Panel Finish | 304 Grade Stainless Steel |
| Handle Finish | Stainless Steel |
| Drying System | Turbo Fan Drying |
| Control Location | Top Control |
| Control Type | Button Control |
| Decibels | 51 |
| Power Cord | Power Cord Included |
| Installation Type | Plug In - 3 Prong - Nema5-15 |
| Handle Type | Bar Handle- Traditional Style |
| Number of Cycles | 8 |
| Number of Place Settings | 15 |
| Max Plate Height (in.) | 13 |
| Rack Material | Nylon |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack Center |
| Steam Function | Without Steam |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |
Luxury isn't meant to be left desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer with a Traditional Handle in Stainless Steel provides a professional culinary experience by pairing everyday convenience with a timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with unrivaled performance designed to enhance your kitchen's capability.
Space-Saving - Free up your countertop space with an undercounter modern design with installation location flexibility to best fit your lifestyle
Top Access Design - Easily transport hot dishes and prevent spills with an accessible top-loading design
Convenient Microwave Modes - Achieve optimal results for every dish with sensor cooking, defrost, popcorn, and beverage settings
Auto-touch Open and Close - Effortlessly open and close the microwave drawer with just the touch of a button
Intuitive Control Panel - Enjoy an easy-to-use control panel that provides maximum convenience with a 45 degree angled design
High-Powered Performance - Get the results you need with 11 different power levels and a powerful 1000 watt cooking power
1.2 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
Reheat and Defrost - Minimize cooking time with convenient reheat and defrost functions
Stainless Steel Finish - Brushed 430 grade stainless steel exterior provides an easy clean up and a timeless look in your kitchen
Manufacturer Warranty - 2 year parts warranty
ADA Compliant - Easy-to-use front touch controls with a 45 degree angle design provides ADA compliance
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.5 in W x 23.31 in D x 14.88 in H |
| Cutout Dimensions | 22.13 in W x 23.5 in D x 15 in H |
| Interior Dimensions | 16" W x 16" D x 7" H |
| Depth with Door Open | 38.75" without handle/ 40" with handle |
| Weight | 69.9 lbs |
| Voltage | 120vac |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated Current (Amps) | 13A |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Plug Type | 5-15 Nema |
| Input Power | 1500W |
| Output Power | 1000W |
| Oven Capacity | 1.2 Cu. Ft. |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Mount Type | Drawer |
| Display | LED |
| Cavity Material | Painted |
| Control Type | Touch Screen |
| Certifications | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Packaging Standard | ISTA 3A |
| Warranty | 2 Year Parts |