All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For ceilings shorter than 8 feet, or taller than 9 feet, see table below for detailed options.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The KECOM-42 ships next business day when in stock.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 42" W x 19.7" D x 5" H |
| Chimney | 20.6" W x 11.8" D x 16" H (x2) (Telescoping) Chimney Short Kit and Extension(s) Available: Short Kit (2-12") ~7-8 ft. Ceilings 1 PC Extension (1-36" + 1-16") ~9-10 ft. Ceilings 2 PC Extension (2-36") ~10-12 ft. Ceilings |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 (CFM) |
| Lighting | 4 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 30/41/49/52 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher-safe) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. KECOM-42 (ETL Listed) ***CROWN MOLDING AVAILABLE FOR THIS MODEL*** |
| UPC | 855187005375 |
| Certifications | ETL Certified |

