The ZLINE KECOMi-42 is a 42-inch professional island mount stainless steel hood designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made from 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern design, and lifetime warranty motor - a ZLINE exclusive - guarantee a range hood with a timeless design that will last a lifetime.
This hood contains many unique features, such as:
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 19-inch telescoping chimneypieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For ceilings shorter than 8 feet, or taller than 9 feet, see table below for detailed options.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The KECOMi-42 ships next business day when in stock.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 42" W x 23.675" D x 5" H |
| Chimney (Dimension) | 20.75" W x 12" D x 19" H (x2) (Telescoping) Chimney Short Kit and Extension Available: Short Kit (2-12" sections) ~7-8 ft. Ceilings Extension (2-36" sections) ~9.5-12 ft. Ceilings |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 (CFM) |
| Lighting | 4 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 30/41/49/52 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Island Mount (Ceiling) |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | 21g #430 Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. KECOMi-42 (ETL Listed) |
| UPC | 817299022237 |
| Certifications | ETL Certified |
