Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. Legacy Gas Rangetop with 6 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Black Stainless Steel (RTB-BR-36) pairs a powerful gas cooktop with 6 Italian-crafted brass burners and a hand-crafted porcelain cooktop. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Rangetops provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 36" W x 27.5" D x 8" H |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | Black Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RTB-36 |
| UPC | 812316033821 |
| Certifications | ETL Certified |
| Product Weight | 85lbs |
| Cooktop | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| BTU Rating | Dual Burner- 18,000 BTU Rapid Burner- 13,000 BTU Semi-Rapid Burner- 8,500 BTU Auxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 22.5 cu. ft. Counter-Depth French Door Refrigerator with Ice Maker in Fingerprint-Resistant Black Stainless Steel (RFM-36-BS) delivers an elevated experience by pairing innovative dual cooling technology with a spacious counter-depth design and a high-capacity built-in ice maker. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with timeless features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Total Capacity | 22.5 cu. ft |
| Fridge Capacity | 15.9 cu. ft |
| Freezer Capacity | 6.61 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity | N/A |
| Flex Drawer Temp Controls | N/A |
| Installation Depth | 29 in. D |
| Depth with Door Open | 43.5 in. |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Types | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage | 1.75 lbs |
| Water Dispenser | No |
| Flowrate for Water Dispenser | N/A |
| Fridge Lights | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 3 |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Freezer Drawer Bins | 2- Pull Out Drawers |
| Door Shelves | 6 |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
| Mount Type | Freestanding |
| Certifications | ETL Listed, ENERGY STAR certified |
| Material | Black Stainless Steel |
| Warranty | 1-Year Parts and Labor Warranty 5-year parts-only for Sealed System |
| Weight | 284.4 lbs |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Black Stainless Steel (WADB-30) provides a professional culinary experience by pairing reliable, everyday performance with contemporary convection cooking capabilities and cutting-edge air frying technology. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 29.88 in. W x 24.50 in. D x 51.25 in. H |
| Interior Oven Dimensions | 24.88 in. W x 17.50 in. D x 18.88 in. H (2) |
| Cutout Dimensions | 29 in. W x 24 in. D x 50.38 in. H |
| Open Door Depth | 46.3 in. |
| Oven Capacity (cu. ft.) | 5.0 cu. ft. (2) |
| Mount Type | Wall Mount |
| Convection (Y/N) | Yes |
| Timer (Y/N) | Yes |
| Self Cleaning (Y/N) | Yes |
| Sabbath Mode (Y/N) | Yes |
| Broil (Y/N) | Yes |
| Additional Features | Air Fry |
| Oven Fuel | Electric |
| Electrical Requirement | 240V/60HZ/35.4A |
| Material | Black Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year Parts and Service |
| Certifications | ETL Listed |
The ZLINE BSKBN-30 is a 30-inch professional wall mount black stainless steel hood designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made from 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern design, and lifetime warranty motor - a ZLINE exclusive - guarantee a range hood with a timeless design that will last a lifetime.
This hood contains many unique features, such as:
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimneypieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For ceilings shorter than 8 feet, or taller than 9 feet, see table below for detailed options.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The BSKB-30 ships next business day when in stock.


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 30" W x 17.7" D x 10.5" H |
| Chimney | 9.2" W x 8" D x 16"H (x2) (Telescoping) |
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) Charcoal Filters (not included) available for ductless/recirculating option. |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 20/29/34/41 |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | LED Control Panel (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | Black Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. BSKBN-30 (ETL Listed) |
| UPC | 812316030387 |
| Certifications | ETL Certified |