SKU: 4KPR-RTBRH30-AWD
Finish: Black Stainless Steel
Out of Stock Estimated restock: 2-4 Weeks
Free Gift with Purchase
  • Secure Payment
  • Free Shipping*
  • 30-Day Return Policy⁺
Package Overview
Package Includes:
Description
Product Specs
Manuals & Guides
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. Legacy Gas Rangetop with 4 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Black Stainless Steel (RTB-BR-30) pairs a powerful gas cooktop with 4 Italian-crafted brass burners and a hand-crafted porcelain cooktop. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Rangetops provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Features:
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Specs & Dimensions
Brand ZLINE Kitchen and Bath
Dimension 30" W x 27.5" D x 8" H
Voltage 120V/60Hz
Mount Type Rangetop
Control Type Durable Front Controls
Material Black Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners
Warranty 1 Year Warranty
Features Model No. RTB-30
UPC 810021144061
Certifications ETL Certified
Cooktop (4) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Gas Type Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit
Fuel Type Gas Cooktop
Description
Product Specs
Manuals & Guides
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 22.5 cu. ft. Counter-Depth French Door Refrigerator with Ice Maker in Fingerprint-Resistant Black Stainless Steel (RFM-36-BS) delivers an elevated experience by pairing innovative dual cooling technology with a spacious counter-depth design and a high-capacity built-in ice maker. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with timeless features designed to enhance your kitchen’s capability.
Features
  • 4 LED Lights - Fully illuminate your appliance with 3 bright built-in LED lights in the fridge compartment and 1 in the freezer
  • Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
Specs & Dimensions
Dimensions 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H
Total Capacity 22.5 cu. ft
Fridge Capacity 15.9 cu. ft
Freezer Capacity 6.61 cu. ft
Flex Drawer Capacity N/A
Flex Drawer Temp Controls N/A
Installation Depth 29 in. D
Depth with Door Open 43.5 in.
Ice Maker Yes
Ice Maker Types Single Ice Maker
Ice Amount Per Day 4.85 lbs
Ice Tray Storage 1.75 lbs
Water Dispenser No
Flowrate for Water Dispenser N/A
Fridge Lights 3
Energy Star Yes
Energy Consumption (kWh/year) 588
Voltage 120V/60Hz
Amps 3
Noise Level 45 Decibels
Humidity-Controlled Crispers 2
Freezer Drawer Bins 2- Pull Out Drawers
Door Shelves 6
Number of Fridge Shelves 4
Mount Type Freestanding
Certifications ETL Listed, ENERGY STAR certified
Material Black Stainless Steel
Warranty 1-Year Parts and Labor Warranty 5-year parts-only for Sealed System
Weight 284.4 lbs
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. Professional True Convection Double Wall Oven with Air Fry and Self Clean in Black Stainless Steel (WADB-30) provides a professional culinary experience by pairing reliable, everyday performance with contemporary convection cooking capabilities and cutting-edge air frying technology. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
    Dimensions 29.88 in. W x 24.50 in. D x 51.25 in. H
    Interior Oven Dimensions 24.88 in. W x 17.50 in. D x 18.88 in. H (2)
    Cutout Dimensions 29 in. W x 24 in. D x 50.38 in. H
    Open Door Depth 46.3 in.
    Oven Capacity (cu. ft.) 5.0 cu. ft. (2)
    Mount Type Wall Mount
    Convection (Y/N) Yes
    Timer (Y/N) Yes
    Self Cleaning (Y/N) Yes
    Sabbath Mode (Y/N) Yes
    Broil (Y/N) Yes
    Additional Features Air Fry
    Oven Fuel Electric
    Electrical Requirement 240V/60HZ/35.4A
    Material Black Stainless Steel
    Warranty 1 Year Parts and Service
    Certifications ETL Listed
    This hood contains many unique features, such as:
    • Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
    • Built-in LED lighting
    • High performance 4-speed motor with speeds up to 400 CFM
      Brand ZLINE Kitchen and Bath
      Dimension 30" W x 17.7" D x 10.5" H
      Chimney 9.2" W x 8" D x 16"H (x2) (Telescoping)
      Venting Size 6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) Charcoal Filters (not included) available for ductless/recirculating option.
      Airflow (Q/L/M/H) 120/240/320/400
      Lighting 2 Directional LED Lights (3-Watt)
      Noise Level 20/29/34/41
      Voltage 110V/60HZ