Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. 8 Burner Double Oven Gas Range in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBZ-48-G) features a versatile gas cooktop with 8 Italian-made burners, a large high-performing gas convection oven, and a small baking oven with elegant polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Professional Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Product Dimensions | 47.88 in. W x 27.75 in. D (29.25 with handle) x 36 in. H |
| Cut-Out Dimensions | 48.13 in. W x 24.75 in. D x 36 in. H |
| Adjustable Height | 36 in. - 37.5 in. H |
| Product Depth with Handle | 29.25 in. D |
| Open Door Depth | 45.1 in. D |
| Burner Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Oven Fuel | Natural Gas and Liquid Propane Convertible |
| Electrical Requirements | 120V/60 Hz/15A Dedicated Circuit |
| Oven Capacity (cu.ft) | 6.7 cu. ft. (4.2 cu. ft. + 2.5 cu. ft) |
| Number of Burners | 8 |
| Cooktop BTUs | Electronic Ignition and Auto-Reignition Back Left: Semi-Rapid 9,000 BTU Front Left: Auxiliary 6,000 BTU Back Right: Rapid 12,000 BTU Front Right: Dual 20,000 BTU Back Left Middle: Rapid 12,000 BTU Front Left Middle: Dual 20,000 Back Right Middle: Semi-Rapid 9,000 BTU Front Right Middle: Auxiliary 6,000 BTU |
| Oven BTUs | Large Oven Broil BTU Output: 10,000 BTU Large Oven Bake BTU Output: 22,000 BTU Small Oven Bake BTU Output: 14,000 BTU |
| Oven Features | Bake, Broil, Convection Bake |
| Material | Black Stainless Steel |
| Accent Finish | Polished Gold |
| Control Type | Manual Front Control |
| Convection Fan | Yes |
| Certifications | ETL Listed |
| Self Clean (Y/N) | No |
| Timer (Y/N) | No |
| Lighting | 3 Halogen Lights |
| Number of Racks | 2 |
| Additional Features | Italian Burners: Lifetime Burner Warranty Electronic Ignition and Auto-Reignition Stay-Put Hinges Full Extension Telescoping Glide Racks LED Accent Lighting 3-Layered Glass on Oven Door |
| Warranty | 1-Year Parts and Service Lifetime Burner Warranty |
| Weight | 256 lbs |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. Autograph Edition Black Stainless Steel Wall Mount Range Hood With Accent Handle (BSKB4Z-48) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with personalized touches. Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look that will transform your space. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 48 in. W x 17.75 in. D x 12 in. H |
| Chimney Dimensions | 9.2 in. W x 8 in. D x 16 in. H (x2) (Telescoping) |
| Min/Max Chimney Height | 16 in. - 32 in. H |
| Compatible Accessories | CF1 (charcoal filters) |
| Max CFM | 400 CFM |
| Duct Size | 6 in. Round Duct |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Outdoor Approved (Y/N) | No |
| Convertible from Ducted to Recirculating (Y/N) | Yes (with charcoal filters) |
| Remote Blower (Y/N) | No |
| Electrical Requirements (Voltage, Amps, Watts) | 110V/5a/550W |
| Decibels/Sones | 30/41/49/52 dB |
| Lighting (# of Lights) | 2 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Material | Black Stainless Steel with Accent Handle |
| Accent Finishes | Champagne Bronze Polished Gold |
| Speeds | 4 |
| Filters | Baffle Filters |
| Control Type | Push Button Panel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty Lifetime Motor Warranty |
| Certifications | ETL Listed |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 22.5 cu. ft. Counter-Depth French Door Refrigerator with Ice Maker in Fingerprint-Resistant Black Stainless Steel with Polished Gold Traditional Handles (RFMZ-36-BS-G) delivers an elevated experience by pairing innovative dual cooling technology with a spacious counter-depth design and a high-capacity built-in ice maker. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with timeless features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Total Capacity | 22.5 cu. ft |
| Fridge Capacity | 15.9 cu. ft |
| Freezer Capacity | 6.61 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity | N/A |
| Flex Drawer Temp Controls | N/A |
| Installation Depth | 29 in. D |
| Depth with Door Open | 43.5 in. |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Types | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage | 1.75 lbs |
| Water Dispenser | No |
| Flowrate for Water Dispenser | N/A |
| Fridge Lights | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 3 |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Freezer Drawer Bins | 2- Pull Out Drawers |
| Door Shelves | 6 |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
| Mount Type | Freestanding |
| Certifications | ETL Listed, ENERGY STAR certified |
| Material | Black Stainless Steel with Gold Accents |
| Warranty | 1-Year Parts and Labor Warranty 5-year parts-only for Sealed System |
| Weight | 284.4 lbs |
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE Autograph Edition 24" 3rd Rack Top Control Tall Tub Dishwasher in Black Stainless Steel with Gold Handle, 51dBa (DWVZ-BS-24-G) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with personalized touches.
Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look that will transform your space.
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimensions Minimum Height | 23.5 in. W x 24.25 in. D x 33.75 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 23.5 in. W x 24.25 in. D x 35.75 in. H |
| Cut Out Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 34 in. H |
| Weight | 116.4 lbs |
| Voltage | 120vac |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 12A |
| Motor Wattage | 108 |
| Heater Wattage | 1200 |
| Motor Amperage | 0.9A |
| Heater Amperage | 10A |
| Energy Consumption Per Year (kWh) | 260 |
| Water Consumption Per Cycle (Liters/Cycle) | 12.9 |
| Water Consumption Per Cycle (Gallons) | 3.4 |
| Hose Length (in.) | 56 |
| Panel Ready? Y/N | N |
| Panel Finish | Black Stainless Steel |
| Handle Finish | Gold |
| Drying System | Turbo Fan Drying |
| Control Location | Top Control |
| Control Type | Button Control |
| Decibels | 51 |
| Power Cord | Power Cord Included |
| Installation Type | Plug In - 3 Prong - Nema5-15 |
| Handle Type | Bar Handle- Traditional Style |
| Number of Cycles | 8 |
| Number of Place Settings | 10 |
| Max Plate Height (in.) | 12 |
| Rack Material | Nylon |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack Center |
| Steam Function | Without Steam |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |