Want to learn more about Satin Stainless Steel? Read our deep dive into the Satin Stainless Steel difference.

ZLINE's Professional 36 Inch Range is complete with a 6 burner gas cooktop for energy efficiency, temperature control, and even-cooking. The 4.6 cu. ft. of deep oven capacity provides a large cooking area that’s perfect for multiple dishes at once and easily handles large baking sheets, like an 18 Inch pizza.
*This product ships in multiple boxes and will require minimal assembly upon arrival.
Stay-Put Hinges
Three-Layer Glass Oven
Enamel Cooktop
Cast Iron Grill
Italian Burners
Stainless Steel Knobs
Adjustable Legs


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 35.75" W x 27.5" D x 36.13" H |
| Dimensions with Handles | 35.75" W x 29.63" D x 36.13" H |
| Open Door Depth | 41.8" |
| Oven Dimensions | 24.875" W x 17.75" D x 16" H |
| Voltage | Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | ETL and UL Listed CSA Approved RAS Models include optional square leg covers- fixed height: 3" |
| BTU Rating | Dual Burner- 18,000 BTU Rapid Burner (x2) - 13,000 BTU Semi-Rapid Burner (x2) - 8,500 BTU Auxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Certifications | ETL Certified |
| Product Weight | 253lbs |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| Fuel Type | Electric Oven - Gas Cooktop |
