ZLINE’s professional black stainless steel is truly unique in the industry. Each piece is hand-cut and crafted utilizing 304-grade stainless steel which accomplishes its sophisticated, “piano black” finish through a technique called bluing. The technique of bluing has been used historically to change the finish of gun barrels. The proprietary black stainless steel finish is hand soaked in a specific ratio which depicts the final and exact result of the black stainless hue. The industrial design of the RAB-36 is executed through precise lines and detailing done with a precision laser. Each model includes Italian burners delivering over 65,000 BTU’s and also includes a durable, solid-piece Cast Iron Grill finalizing its industrial look.
ZLINE is synonymous with quality and craftsmanship. The RAB is equipped with:
The triple layer insulated glass paneling is engineered to encapsulate heat and utilize up to 30% less energy compared to competitors’ products. ZLINE engineers have made sure that our manufacturing regulations meet some of the highest environmental standards in the industry; We care about our products, our people and our planet. The RAB-36 ships next business day when in stock!


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimension | 35.75" W x 27.5" D x 36.13" H |
| Dimensions with Handle | 35.75" W x 29.63" D x 36.13" H |
| Open Door Depth | 41.8" |
| Interior Oven Dimension | 24.875" W x 17.75" D x 16" H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A |
| Mount Type | Free Standing |
| Control Type | Durable Front Control |
| Material | Black Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Manufactured by ZLINE Kitchen & Bath Model No. RAB-BR-36 |
| UPC | 812316034293 |
| Certifications | ETL Certified |
| Product Weight | 253lbs |
| Cooktop | (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| Oven | Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal Blue indicator light shuts off to let you know when oven has reached set temperature |
| BTU Rating | Dual Burner- 18,000 BTU Rapid Burner (x2) - 13,000 BTU Semi-Rapid Burner (x2) - 8,500 BTU Auxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Fuel | All ZLINE Ranges come set to work with natural gas by default. All Ranges can also work with propane. A propane adapter is included in the box and will require an extra step to convert. |
| Fuel Type | Convection Oven - Gas Cooktop |
