The ZLINE 8KBCH-36 is a 36 in. professional wall mount stainless steel range hood with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen.
This hood's high-performance, 400 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. With its classic 430 grade stainless steel and hand-hammered copper finish, this range hood contains rust, temperature, and corrosion-resistant properties to ensure a durable vent hood that will last for years to come. Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This wall mount range hood has a convertible vent, so you can have a luxury range hood whether you need a ducted or ductless option. Enjoy easy installation and an easy recirculating conversion process.
Experience Attainable Luxury® in the heart of your home, with a ZLINE range hood. ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty.
The 8KBH-36 ships next business day when in stock.
Also Available in 30"
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 36" W x 19.7" D x 10.5" H |
| Chimney (Dimension) | 9.2" W x 8.0" D x 36" H - Fits ceilings up to 9.5 ft. Must custom cut. Includes Crown Molding. Vented Crown Molding available for the Ductless solution. |
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 20/29/34/41 |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | Hand-Hammered Copper with Oil-Rubbed Bronze Accents |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. 8KBH-36 (ETL Listed) |
| UPC | 817299024477 |
| Certifications | ETL Certified |
| Finish | Hand Hammered |
| Range Hood Color/Finish | Hand-Hammered Copper |
