The ZLINE 8632C-36 is a 36 in. professional wall mount stainless steel range hood with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen.
The professional Copper hood is made from 304 grade stainless steel, featuring ZLINE's proprietary hand-rubbed 7-layer copper finish. This hood's high-performance, 700 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This wall mount range hood has a ducted vent with easy, simple installation.
Experience Attainable Luxury® in the heart of your home, with a ZLINE range hood. ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty.
The 8632C-36 ships next business day when in stock.
The Industry Leader
Design & Performance
Installation & Care
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Material & Finish | Copper Finish |
| Max Air Flow (CFM) | 280/420/560/700 (CFM) |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Control Panel | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Chimney | 11.75" W x 10.75" D x 47.25" H - Fits ceilings up to 12 ft. Must custom cut. Includes Crown Molding |
| Dimension | 36" W x 23.75" D x 26.75" H |
| Features | Model No. 8632C-36 (ETL Listed) |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Noise Level | 30/41/49/52 (Decibels) |
| Speeds | 4 speeds |
| Voltage | 120V/60HZ |
| UPC | 812316030011 |
| SKU | 8632C-36 |
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Finish | Copper |
| Range Hood Color/Finish | 7-Layer Baked Copper Finish |