The ZLINE BS655N-30 is a 30 inch professional wall mount black stainless steel hood designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made from 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern design, and lifetime warranty motor - a ZLINE exclusive - guarantee a range hood with a timeless design that will last a lifetime.
This hood contains many unique features, such as:
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For ceilings shorter than 8 feet, or taller than 9 feet, see the table below for detailed options.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The BS655N-30 ships next business day when in stock.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 30 in. W x 23.75 in. D x 16.5 in. H |
| Chimney | 13.5" W x 11.75" D x 16" H (x2) (Telescoping) |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 20/29/34/41 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | 21g #430 Black Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| SKU | Model No. BS655N-30 (ETL Listed) |
| UPC | 810021140629 |
| Certifications | ETL Listed/ HVI Certified |
