Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable.
Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" Tallac Series 3rd Rack Tall Tub Dishwasher in Black Stainless Steel with Stainless Steel Tub, 51dBa (DWV-BS-24) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Type | Tall Tub Style Dishwasher |
| Product Dimensions Minimum Height | 23.5 in. W x24.25 in. D x 33.75 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 23.5 in. W x24.25 in. D x 35.75 in. H |
| Cut Out Dimensions | 23.63 in. W x 24 in. D x 34 in. H |
| Interior Dimensions (in.) | 20.95" W x 20.5" D x 24.17"H |
| Weight | 116.4 lbs |
| Voltage | 120vac |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 12A |
| Motor Wattage | 108 |
| Heater Wattage | 1200 |
| Motor Amperage | 0.9A |
| Heater Amperage | 10A |
| Energy Consumption Per Year (kWh) | 260 |
| Water Consumption Per Cycle (Liters/Cycle) | 12.9 |
| Water Consumption Per Cycle (Gallons) | 3.4 |
| Hose Length (in.) | 56 |
| Panel Ready? Y/N | N |
| Panel Finish | Black Stainless Steel |
| Handle Finish | Black Stainless Steel |
| Drying System | Turbo Fan Drying |
| Control Location | Top Control |
| Control Type | Button Control |
| Decibels | 51 |
| Power Cord | Power Cord Included |
| Installation Type | Plug In - 3 Prong - Nema5-15 |
| Handle Type | Bar Handle- Traditional Style |
| Number of Cycles | 8 |
| Number of Place Settings | 15 |
| Max Plate Height (in.) | 13 |
| Rack Material | Nylon |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack Center |
| Steam Function | Without Steam |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |