Verona Ultima Midnight series 36 inch freestanding dual fuel range in full Matte Black with 5 sealed SABAF brass burners up to 17,000 BTU. Features 5.0 cu. ft. oven, dual convection fans, and an exquisite all-black design with soft-touch knobs. Engineered and Made in Italy.
| General Information | |
|---|---|
| Product Category | Dual Fuel Range |
| Installation Type | Freestanding |
| Color/Finish | Midnight Black |
| Color Family | Black |
| Trim | Stainless Steel |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | Natural Gas |
| Display Type | Digital |
| Cooking Surface | |
| Number of Burners | 5 |
| Burner/Element Type | Sealed Burner |
| Burner 1 | 17000 |
| Burner 2 | 12000 |
| Burner 3 | 12000 |
| Burner 4 | 8000 |
| Burner 5 | 8000 |
| Total Burner Output | 57000 BTU |
| French Top | No |
| Griddle | No |
| Oven | |
| Number of Ovens | Single |
| Total Oven Capacity (cu. ft.) | 5 |
| Convection | Yes |
| Oven Cleaning Type | Manual Clean |
| Oven Door Type | Drop down |
| Light Bulb Type | LED |
| Sabbath Mode | No |
| Drawer Type | Pullout |
| Main Oven Interior (in.) | 30W x 16D x 15.5H |
| Technical Details | |
| Voltage | 240 |
| Amps | 50 |
| Gas Conversion Kit Included | Yes |
| LP Convertible | Yes |
| Product Dimensions | |
| Exterior Width | 36″ |
| Product Width | 35 7/8″ |
| Product Depth | 25 1/4″ |
| Product Height | 36″ |
| Depth at Door Open 90° | 42 1/2″ |
| Shipping | |
| Shipping Dimensions (in.) | 30W x 42D x 38H |
| Shipping Weight (lbs.) | 310 |
| Shipping Method | LTL |
Verona Designer series 36 inch chimney wall mount range hood in Matte Black with a powerful 4-speed, 600 CFM ventilation fan. Features telescopic chimney that extends to fit ceilings up to 8 feet, stainless steel baffle filters, and 4 LED lights for a pro-style look.
| General Information | |
|---|---|
| Product Category | Range Hood |
| Installation Type | Wall Mount |
| Color/Finish | Matte Black |
| Color Family | Black |
| Performance | |
| CFM | 600 |
| Technical Details | |
| Voltage | 120 |
| Amps | 15 |
| Product Dimensions | |
| Exterior Width | 36″ |
| Product Width | 36″ |
| Product Depth | 21″ |
| Product Height | 47 1/4″ |
| Shipping | |
| Shipping Dimensions (in.) | 40W x 24D x 28H |
| Shipping Weight (lbs.) | 55 |
| Shipping Method | LTL |