Senville SENE-12EL is part of our Elite Series, a new generation of high-efficiency 12,000 BTU wall-mounted air conditioners designed for superior performance, quieter operation, and advanced cold-climate heating. ENERGY STAR certified and backed by a 10-year compressor warranty, it delivers premium comfort all year long.
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Senville |
| Model Number | SENE-12EL |
| Style | Ductless Wall-Mounted Air Conditioner With Heat Pump |
| Electrical | |
| Power Supply (V-Ph-Hz) | 208/230V, 1Ph, 60Hz |
| Voltage Range | 187-253V |
| Efficiency | |
| SEER2 | 29.4 |
| EER2 | 14.2 |
| HSPF2-4 | 14.5 |
| HSPF2-5 | — |
| COP (W/W) | 3.60 |
| Cooling | |
| Cooling Capacity (BTU) | 12000 |
| Cooling Range (BTU) | 3100~16500 |
| Cooling Input Power (W) | 180~1380 |
| Cooling Current (A) | 1.2~6.2 |
| Heating | |
| Heating Capacity (BTU) | 12000 |
| Heating Range (BTU) | 4100~17200 |
| Heating Input Power (W) | 200~1585 |
| Heating Current (A) | 1.1~7.2 |
| Minimum Outdoor Heating Temperature | -22°F / -30°C |
| Electrical Requirements | |
| Minimum Circuit Ampacity (A) | 3.0 |
| Maximum Fuse (A) | 15 |
| Indoor Unit | |
| Air Flow (Turbo/H/M/L) CFM | 559.2 / 423.8 / 211.9 / 153.0 |
| Noise Level (Turbo/H/M/L) dB | 41.5 / 41.5 / 33 / 23 |
| Dimensions (WxDxH) (in.) | 40.04 x 9.53 x 12.56 |
| Weight | 28.22 lbs |
| Dehumidification (L/h) | 0.5 |
| Outdoor Unit | |
| Air Flow (Max) CFM | 1470.6 |
| Noise Level (dB) | 57 |
| Dimensions (WxDxH) (in.) | 35.04 x 13.46 x 26.50 |
| Weight | 99.65 lbs |
| Refrigerant | |
| Refrigerant Type | R454B |
| Refrigerant Charge (oz) | 44.09 |
| Refrigerant Pre-charge | 24.67 ft |
| Connections | |
| Connection Wiring | 14*4 AWG |
| Thermostat Type | Remote Control |
| Smart Features | |
| Alexa | Enabled |
| Warranty | |
| Warranty | 10-Year Compressor / 10-Year Parts |
What BTU rating should I choose for my air handler?
| Air Handler BTU | Coverage Area/Room Size (Sq. Ft.)* |
| 6K |
Up to 200 Sq. Ft.
|
| 9K |
Up to 375 Sq. Ft.
|
| 12K | Up to 500 Sq. Ft. |
| 18K | Up to 750 Sq. Ft. |
| 24k | Up to 1,000 Sq. Ft. |
| 36k | Up to 1,500 Sq. Ft. |
*Ceiling height, insulation, and local climate may impact the coverage area. For example, an uninsulated room will require more power than a well insulated room.