The Cutlass Elite Series Pro Power Burner
Bring a little bit of your indoor kitchen outdoors. The CSB3A is constructed of 304 stainless steel construction for maximum strength and stability. This side burner features one Solid Brass burner & 1 Stainless Steel burner for a total of 60,000 BTU’s, blue LED lights, and a removable wok-ring for cooking with round bottom pots, pans and woks perfect for sauces or dips.
Notice- If Installing This Product Into A Combustible Cabinet, You Are Required To Use An Insulating Liner.
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Renaissance |
| Appearance | |
| Color | Stainless |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Dimensions | |
| Cut-Out Size | 13-3/4" W x 17-5/8" D x 9-1/8" H |
| Width | 13-3/4" |
| Depth | 17-5/8" |
| Height | 9-1/8" |
| Fuel Type | |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Burners & BTU | |
| Inner Burner BTU | 24,000 BTU |
| Outer Burner BTU | 36,000 BTU |
| Features | |
| 304 Stainless Steel Construction | Yes |
| Stainless Steel Cooking Grates | Yes |
| Lid Included | Yes |
| Grease Tray | Yes |
| LED Lights | Yes |
| Transformer Included | Yes |
| Wok Ring | Yes |
| Lifetime Warranty | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | Lifetime |