26" Premier Series Portable Grill
Bring restaurant-quality grilling to your backyard with a Premier Grill and Grill Cart. With plenty of space to cook for family and friends, this grill combines sleek stainless steel style with everyday ease of use. Whether it’s burgers on the weekend or steaks for a celebration, the Premier Series delivers reliable performance and lasting value.
| General Information | |
|---|---|
| Model Number | RJC26A CK |
| Includes | RJC26A Grill, RJCLC Portable Cart (assembly required) |
| Cooking Surface | |
| Main Cooking Surface | 22-3/4" W x 18" D |
| Cooking Area | 546 Sq. In. |
| Cooking Grids | Solid Stainless Steel |
| Warming Rack | Solid Stainless Steel |
| Burners | |
| Burner Type | Stainless Tubular |
| Number of Burners | 3 |
| BTU per Burner | 12,000 BTU |
| Total BTU | 36,000 BTU |
| Briquette Flavor Grids | 3 |
| Construction | |
| Housing Material | Premium Grade Stainless Steel |
| Fuel Type | |
| Fuel Type | Gas |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Propane Gas | Includes Hose & Regulator for 20 lb Tank (tank not included) |
| Features | |
| Ignition | Sure-Strike Ignition with Manual Flash Tubes |
| Control Knobs | Over Sized Easy Turn |
| Drip Tray | Full Width Slide-Out |
| Grill Hood Clearance | 25" |
| Warranty | |
| Briquette Trays | Lifetime |
| All Other Grill Parts | 15 Year |
| Grill Cart | 1 Year |