Introducing the KUCHT EXPERIENCE SERIES – KXP & KXD, a revolutionary dual-fuel range that redefines industry standards.
This stunning range seamlessly blends an industrial aesthetic with luxurious accents, featuring potent gas burners, precise electric oven, and durable construction for an all-encompassing culinary experience. Featuring our new Horus Digital Dial Thermostat, the KX SERIES ensures precision and user-friendly operation.
Available in four sizes: 30″, 36″, 48″, and 60″ and with a choice of four distinctive colors.
For the KX SERIES we took everyones dream stove and just made it better.
NOTES
Due to the high power of the top burners, we do not recommend the use of downdraft ventilation systems. A range hood with at least 450 CFM is advisable.
| Performance | |
|---|---|
| 6 Burners | 1 x 20,000 BTU dual burner with simmer; 1 x 15,000 BTU burner; 1 x 12,000 BTU burner; 2 x 9,000 BTU burners; 1 x 6,000 BTU burner |
| Oven BAKE (Two-Element) | 3,000 W (Base) & 850 W (Top) |
| Broiler Heating Element | 3,500 W (Top) |
| Convection Oven | 5.2 Cubic Feet Capacity |
| Design | |
| Color Options | 1) Stainless Steel; 2) Stainless Steel with Gold Assets; 3) Gemstone™ – Dark Stainless Steel with Gold Assets; 4) Gemstone™ – Dark Stainless Steel with Titanium Assets |
| Top | Black porcelain top |
| Oven Interior | Blue porcelain oven interior |
| Knobs | Premium Quality Metal Control Knobs |
| Oven Window | Extra Large Oven Window |
| Grates | Heavy Duty Cast-Iron Cooking Grates |
| Backsplash | 4" Stainless Steel Backsplash |
| Side Panels | Full Stainless Steel Side Panels |
| Handle | Professional Handle |
| Details | |
| Oven Lights | Automatic Halogen Lights Inside the Oven |
| Oven Window | 2 Layers glass window |
| Oven Racks | 2 Oven Racks |
| Legs | Fully Adjustable Heavy-duty Legs |
| Oven Control | Manual Oven Control |
| Ignition | Electronic Ignition with Auto Re-ignition |
| Convection Cooking | Manual Convection Cooking Mode |
| Warranty | 4 years warranty for parts and labor |
| Accessories | |
| Wok Stand | Not included |
| Grill/Griddle | Included |
| Fuel Type | Natural Gas or Liquid Propane |
| Dimensions | |
| Overall Height | 36" (40" with backguard) |
| Overall Width | 36" |
| Overall Depth | 28-7/8" |