SKU: KXD30/LP-TT
Out of Stock Estimated restock: 3-6 Weeks
Description
Available in 30", 36", 48", and 60" sizes and offered in three distinctive colors, the KX Series takes the dream range—and elevates it even further.
Features
  • California residents see Prop 65 WARNINGS
Features
Size 30 in
Dimensions 30"W x 36"H x 27.3"D
Thermostat Digital
Top Black Porcelain
Grates Heavy Duty Cast-iron
Side Panel Full Titanium Stainless Steel
Ignition Electronic with Auto Re-ignition
Knobs High quality Titanium Stainless Steel
Backsplash 1.5" H Titanium Stainless Steel
Continuous Grate No
Legs Visible, Adjustable Heavy-Duty
Worktop
Burners 4, Sealed
2 x 15,000 BTU Single Flame
2 x 9,000 BTU Single Flame
Burners Type Aluminium & Brass
Oven
Capacity 4.2 cu. ft.
Oven Interior Blue Porcelain
Convection Oven Yes
Oven Window Extra Large, with 3 Layers of Glass
Oven Racks 2 Telescopic Oven Racks
Oven Power 3,000 W (Base) & 850 W (Top)
Broiler Power 3,500 W (Top)
Lights 2 Halogen Lights
Interior Dimensions 15"H x 17.5"D x 24"W
Accessories
Wok Stand Not Included
Electrical Requirements
Power 240V / 30A