SKU: KXD48/LP-TT
Out of Stock Estimated restock: 3-6 Weeks
Description
Available in four sizes: 30″, 36″, 48″, and 60″ and with a choice of four distinctive colors.
For the KX SERIES we took everyones dream stove and just made it better.
Features
  • Automatic Halogen Lights Inside the Oven
  • 3 Layers glass window
  • 2 Oven Racks
  • Fully Adjustable Heavy-duty Legs
  • digital Oven Control
  • Electronic Ignition with Auto Re-ignition
  • Convection Cooking Mode
  • 4 years warranty for parts and labor
Dimensions
Overall Height 36" (40" with backguard)
Overall Width 48"
Overall Depth 28-7/8"
Performance
Main Oven – 30" unit 4.2 cu.ft oven capacity; Convection oven; Oven BAKE (Two-Element): 3,000 W (Base) & 850 W (Top); Broiler Heating Element: 3,500 W (Top); Porcelain oven interior; Heavy duty oven fan; 2 halogen lights
Additional Side Oven – 18" unit 2.5 cu.ft oven capacity; BAKE Element: 2,500 W (Base); Porcelain oven interior; 1 halogen light
Design
Top Black porcelain top
Oven Interior Blue porcelain oven interior
Knobs Premium Quality Metal Control Knobs
Oven Window Extra Large Oven Window
Grates Heavy Duty Cast-Iron Cooking Grates
Backsplash 4" Stainless Steel Backsplash