Introducing the KUCHT EXPERIENCE SERIES – KXP & KXD, a revolutionary dual-fuel range that redefines industry standards.
This stunning range seamlessly blends an industrial aesthetic with luxurious accents, featuring potent gas burners, precise electric oven, and durable construction for an all-encompassing culinary experience. Featuring our new Horus Digital Dial Thermostat, the KX SERIES ensures precision and user-friendly operation.
Available in four sizes: 30″, 36″, 48″, and 60″ and with a choice of four distinctive colors.
For the KX SERIES we took everyones dream stove and just made it better.
| Dimensions | |
|---|---|
| Overall Height | 36" (40" with backguard) |
| Overall Width | 48" |
| Overall Depth | 28-7/8" |
| Performance | |
| 8 Burners & Removable Professional Griddle / Grill | 2 x 20,000 BTU dual burner with simmer; 2 x 12,000 BTU burner; 2 x 9,000 BTU burners; 2 x 6,000 BTU burner |
| Main Oven – 30" unit | 4.2 cu.ft oven capacity; Convection oven; Oven BAKE (Two-Element): 3,000 W (Base) & 850 W (Top); Broiler Heating Element: 3,500 W (Top); Porcelain oven interior; Heavy duty oven fan; 2 halogen lights |
| Additional Side Oven – 18" unit | 2.5 cu.ft oven capacity; BAKE Element: 2,500 W (Base); Porcelain oven interior; 1 halogen light |
| Design | |
| Color Options | 1) Stainless Steel; 2) Stainless Steel with Gold Assets; 3) Gemstone™ – Dark Stainless Steel with Gold Assets; 4) Gemstone™ Titanium – Dark Stainless Steel with Dark Metal Assets |
| Top | Black porcelain top |
| Oven Interior | Blue porcelain oven interior |
| Knobs | Premium Quality Metal Control Knobs |
| Oven Window | Extra Large Oven Window |
| Grates | Heavy Duty Cast-Iron Cooking Grates |
| Backsplash | 4" Stainless Steel Backsplash |
| Side Panels | Full Stainless Steel Side Panels |
| Handle | Professional Handle |
| Details | |
| Oven Lights | Automatic Halogen Lights Inside the Oven |
| Oven Window | 3 Layers glass window |
| Oven Racks | 2 Oven Racks |
| Legs | Fully Adjustable Heavy-duty Legs |
| Oven Control | Digital Oven Control |
| Ignition | Electronic Ignition with Auto Re-ignition |
| Convection Cooking | Convection Cooking Mode |
| Accessories | |
| Wok Stand | Not included |
| Grill/Griddle | Included |
| Fuel Type | Natural Gas or Liquid Propane |