Keep your home running through extended outages with the Jackery Solar Generator HomePower 3000, delivering 3072Wh of capacity and 3600W continuous output (up to 7200W surge) to power your fridge, Wi-Fi, lights, fans, and small appliances for 1-2 days without circuit overloads.
As the world's lightest and smallest 3kWh power station, its advanced cell-to-body (CTB) design makes it easier to move and store without sacrificing performance, while ChargeShield™ 2.0 battery technology and a 5-year warranty ensure over a decade of dependable use. ZeroDrain™ technology retains ~95% charge after 12 months, so your backup is always ready when you need it, and pairing it with a manual transfer switch lets you power up to six essential home circuits during a grid outage.
| HomePower 3000 | |
|---|---|
| General | |
| Weight | About 59.52 lbs (27 kg) |
| Dimensions | 16.4×12.8×12 in / 41.8×32.5×30.5 cm |
| Charge Temperature | 32~113 °F (0~45°C) |
| Discharge Temperature | 5~113°F (-15~45°C) 5~14°F (-15~-10°C) Output Power: 2000W |
| Warranty | 3+2 Years |
| Battery | |
| Capacity | 60Ah/51.2V DC (3072 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO4 |
| Cycle life | 4000 cycles to 70%+ capacity |
| Output Ports | |
| AC Output | (4x) 120V~ 60Hz, 20A Max, 2400W (1x) 120V~ 60Hz, 30A Max, 3600W |
| AC Total Output | 3600W Max, 7200W surge peak |
| USB-C Output | (2x) 100W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=5A |
| USB-A Output | (2x) 18W Max, 5-6V=3A, 6-9V=2A, 9-12V=1.5A |
| Cigarette Lighter Port | 12V=10A Max |
| Input Ports | |
| Charge Mode AC Input | 100V-120V~ 60Hz, 15A Max |
| Bypass Mode AC Input/Output | 120V~ 60Hz, 12A Max, 1440W |
| DC Input | (2x) DC 8mm Ports: 12-16V (Working Voltage)=8A Max, Double to 8A Max; 16-60V (Working Voltage)=12A Max, Double to 24A/1000W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 2.2 Hours |
| Car Adapter (12V) | Supported |
| SolarSaga 200W | |
| General | |
| Weight | 14.33 lbs ± 0.66 lbs (6.5 kg±0.3 kg) |
| Protection Class Against Electric Shock | Class II |
| Waterproof | IP68 |
| Operating Temperature Range | -4~149°F (-20~65°C) |
| Warranty | 3+2 Years |
| Ports | |
| USB-A Output | 5V=2.4A |
| USB-C Output | 5V=3A |
| Solar | |
| Maximum System Voltage | 60V |
| Maximum Reverse Current | 15A |
| Bifaciality Coefficient (back/front) | Pmax≥70%, Voc≥95%, Isc≥65% |
| Voltage Temperature Coefficient | -(0.27±0.03)%/°C |
| Power Temperature Coefficient | -(0.33±0.02)%/°C |
| STC (1000W/㎡, 25°C, AM 1.5) | |
| Peak Power (Pmax) | 200W±5% |
| Open Circuit Voltage (VOC) | 22V±5% |
| Short Circuit Current (Isc) | 12.5A±5% |
| Power Voltage (Vmp) | 18V±5% |
| Power Current (Imp) | 11.5A±5% |
| BNPI (Front 1000W/㎡, Rear 135W/㎡, 25°C, AM 1.5) | |
| Peak Power (Pmax) | 225W±5% |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 22V±5% |
| Short Circuit Current (Isc) | 13.5A±5% |
| Power Voltage (Vmp) | 18V±5% |
| Power Current (Imp) | 12.6A±5% |
| Dimensions | |
| Folded | 23.62 × 23.50 × 1.57 in (600 × 597 × 40 mm) |
| Unfolded | 89.76 × 23.50 × 0.98 in (2279 × 597 × 25 mm) |