The Jackery Solar Generator 1000 v2 packs 1070Wh of capacity and 1500W output with a 50% power boost, charging from 0-100% in just one hour via Emergency Super Charge alongside dual 100W USB-C and USB-A ports. ChargeShield 2.0 technology delivers 62 layers of advanced protection for stable, safe operation, while Bifacial 200W solar panels maximize sustainable energy intake. Built with long-lasting LiFePO₄ cells rated for 4,000 charge cycles, it's engineered to deliver 10+ years of dependable performance, backed by a 5-year warranty.
| Explorer 1000 v2 Portable Power Station | |
|---|---|
| General | |
| Weight | Around 23.8 lbs (10.8 kg) |
| Dimensions | 12.87 × 8.82 × 9.72 in / 32.7 × 22.4 × 24.7 cm |
| Charge Temperature | 32~113 °F (0~45°C) |
| Discharge Temperature | 14~113°F (-10~45°C) |
| Warranty | 3+2 Years |
| Battery | |
| Capacity | 30.4Ah/35.2V DC (1070 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO4 |
| Cycle life | 4000 cycles to 70%+ capacity |
| Output Ports | |
| AC Output | (3x) 120V ~ 60Hz |
| AC Total Output | 1500W Rated, 3000W Surge peak |
| USB-C Output | (1x) 30W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=2.5A, 15V=2A, 20V=1.5A (1x) 100W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=5A |
| USB-A Output | 18W Max, 5-6V=3A, 6-9V=2A, 9-12V=1.5A |
| Car Port | 12V=10A |
| Input Ports | |
| Charge Mode AC Input | 100-120V~ 60Hz, 15A Max |
| Bypass Mode AC Input/Output | 100-120V~ 60Hz, 1500W |
| DC Input | (2x) DC 8mm Ports: 12-16V (Working Voltage)=8A Max, Double to 8A Max; 16-60V (Working Voltage)=10.5A Max, Double to 21A/400W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 1.58 Hours |
| Car Adapter | 12 Hours |