Designed for true on-the-go power, the Jackery Explorer 300D Portable Power Station packs 288Wh of capacity into an ultra-compact 5.5 lb frame — 64% smaller than typical 300Wh stations and easy to slip into a backpack. Its built-in 2-in-1 USB-C strap doubles as a 140W fast-charging cable, eliminating the need for extra cords, while multiple USB-C, USB-A, and DC ports power up to 5 devices at once.
Whether you're charging your iPhone up to 11 times or running Starlink Mini for around 10 hours of off-grid connectivity, the long-lasting LiFePO₄ battery delivers 4,000+ cycles with 70% capacity retention, giving you over a decade of dependable daily use.
| Explorer 300D Portable Power Station | |
|---|---|
| Battery | |
| Capacity | 15Ah / 19.2V DC (288Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO4 |
| Cycle life | 4000 cycles to 70%+ capacity |
| General | |
| Weight | About 5.51 lbs/2.5 kg |
| Dimensions | 4.67×4.73×7.20 in / 11.86×12.02×18.3 cm |
| Charge Temperature | 32°F to 113°F / 0°C to 45°C |
| Discharge Temperature | 5°F to 113°F / -15°C to 45°C |
| Warranty | 3+2 |
| Output Ports | |
| DC Output | 12V=10A Max |
| USB-C Output | C1: 140W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=5A, 28V=5A; C2: 140W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=5A, 28V=5A; C3: 65W Max, 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=3.25A |
| USB-A Output | 15W Max, 5V=3A |
| USB Total Output | 300W |
| Input Ports | |
| DC Input | Car: 11-16V=6A Max, 96W Max |
| USB-C Input | C1: 5V=3A, 9V=3A, 12V=3A, 15V=3A, 20V=5A, 28V=5A, 140W Max |
| High-PV | PV: 16-28V=6A Max, 100W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 143 Min |
| Car Adapter | 4H |