The Goodman GLXT7C Split System Air Conditioner delivers 17.2 SEER2 efficiency at 4 Ton capacity. Features two-stage scroll compressor for enhanced comfort and efficiency, and durable powder-painted cabinet with easy service access. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GLXT7C |
| SKU | GLXT7CA4810 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Outdoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/230 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 50 A |
| Min. Breaker Size | 31.6 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 4.0 |
| Cooling BTU | 48000 Btu/H |
| Cooling Operating Range | 55 °F to 125 °F |
| Decibel Level (dBA) | 73 dBA |
| Efficiency Ratings | |
| SEER2 | 15.2 |
| EER2 | 12.0 |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Compressor & Refrigerant | |
| Compressor Type | Scroll |
| Compressor Stages | Two Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 180 oz |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 7/8 in |
| Max Line Set Length | 200 ft |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 41.625 in |
| Width | 35-1/2 in |
| Depth | 35.5 in |
| Weight | 276 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | • Two-Stage Copeland Ultra-Tech scroll compressor;• Quiet two-speed ECM outdoor fan motor;• Integrated communicating ComfortBridge™ Technology;• Commissioning and diagnostics via Bluetooth indoor board via CoolCloud™ App;• Copeland® ComfortAlert™ built in diagnostics;• Copper tube/enhanced aluminum fin coil - 5mm on 2.0-3.0T;• Color-coded terminal strip for non-communicating set-up;• Only two low-voltage wires required in communication mode;• Factory-installed filter drier;• Factory-installed transformer;• Factory-installed high and low-pressure switches;• High-density foam compressor sound blanket;• Fully charged for 15’ of tubing length;• Ambient temperature sensors;• Ground lug connection;• AHRI Certified - ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |