The Goodman GD9S80 Gas Furnace delivers 80% AFUE efficiency with a multi-speed ECM blower motor and single-stage gas valve for reliable heating at 40,000 BTUH. Features heavy-duty stainless-steel tubular heat exchanger, Silicon Nitride igniter, and color-coded low-voltage terminals. Multi-position downflow/horizontal installation.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| SKU | GD9S800403AN |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 115 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 A |
| Min. Breaker Size | 8.7 A |
| Efficiency Ratings | |
| AFUE | 80 % |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 33-3/8 in |
| Width | 14 in |
| Depth | 28 in |
| Weight | 90 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | Heavy-duty stainless-steel tubular heat exchanger;"Silicon Nitride igniter";Color-coded low-voltage terminals;Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed;Fault code LED Output;Single-Stage gas Valve;Single-speed inducer draft blower |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |