The Goodman GLZS5B is a 1.5 Ton split system heat pump delivering 15.2 SEER2 / 7.8 HSPF2 efficiency with SmartShift technology for quiet, reliable defrost. Features a high-efficiency scroll compressor, enhanced aluminum fin coils, and factory-installed components. Ships fully charged and includes single-speed PSC condenser fan motor. Built in a heavy-gauge galvanized steel cabinet with Architectural Gray finish. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GLZS5B |
| SKU | GLZS5BA1810 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Outdoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/230 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 20 A |
| Min. Breaker Size | 12.6 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 1.5 |
| Heating BTU | 17800 Btu/H |
| Cooling Operating Range | 55 °F to 125 °F |
| Heating Operating Range | -20 °F to 70 °F |
| Decibel Level (dBA) | 70 dBA |
| Efficiency Ratings | |
| SEER2 | 15.2 |
| HSPF2 | 7.8 |
| EER2 | 12.5 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Compressor & Refrigerant | |
| Compressor Type | Scroll |
| Compressor Stages | Single Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 88 oz |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 3/4 in |
| Max Line Set Length | 200 ft |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 39.5 in |
| Width | 29 in |
| Depth | 29 in |
| Weight | 171 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | High-efficiency scroll compressor;SmartShift® technology to ensure quiet reliable defrost;Enhanced aluminum fin with coil-5mm diameter copper tubes in 1.5T-3.5T;Enhanced aluminum fin coil with 7mm diameter copper tubes 4.0-5.0 ton;Single-speed PSC condenser fan motor;Factory-installed suction-line accumulator;Factory-installed compressor crankcase heater;Factory-installed high-capacity muffler;High- and low-pressure switches;Service valves with sweat connections and easy access to gauge ports;Fully charged for 15’ of tubing length;Fully enclosed contactor;Ground lug connection;Capacitor with extended life; AHRI Certified; ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Safety Information | R32 Outdoor |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman GR9S96_U Gas Furnace delivers 96% AFUE efficiency with a multi-speed ECM blower motor and single-stage gas valve at 60,000 BTUH. Compliant with California SCAQMD Rule 1111 Ultra-Low NOx 14 ng/J emissions standard and eligible for SCAQMD Clean Air Furnace Rebate. Multi-position upflow/horizontal installation.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GR9S96_U |
| SKU | GR9S960603BU |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 115 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 A |
| Min. Breaker Size | 8.3 A |
| Efficiency Ratings | |
| AFUE | 96 % |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 34-1/2 in |
| Width | 17-1/2 in |
| Depth | 28-7/8 in |
| Weight | 120 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | 1. Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger3. Silicon Nitride igniter4. Color-coded low-voltage terminals5. Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed6. Fault code LED Output7. AHRI Certified - ETL Listed8. Energy Star9. Single-Stage gas Valve10. Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers11. Low constant fan speed circulates air throughout the home12. High static13. All models comply with California Ultra-Low N0x 14 ng/J |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman CAPTA AlumaFin7 evaporator coil is a 2.5 Ton all-aluminum coil optimized for R-32 refrigerant with upflow/downflow application. Features factory-installed thermal expansion valves, R-32 sensor, and 21" depth for easier attic access. Includes rust-resistant UV-resistant thermoplastic drain pan with secondary drain connections. Galvanized leather grain-embossed finish. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | CAPTA AlumaFin7™ |
| SKU | CAPTA3022A3 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 2.5 |
| Compressor & Refrigerant | |
| Refrigerant | R-32 |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 3/4 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 22 in |
| Width | 14 in |
| Depth | 21 in |
| Additional Information | |
| Product Features | All-Aluminum evaporator coil ;Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifolds;R-32 sensor designed for the life span of the coil;Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;Standardized copper suction tube stub length;Check flowrator for cooling and heat pump applications;Vertical application;21" depth for easier attic access;Single front access panel;Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;Galvanized, leather grain-embossed finish;Rust resistant, thermoplastic drain pan featuring a low water-retention design;DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections;Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity;UV-resistant drain pan;AHRI certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |