The Goodman GLXS5B Split System Air Conditioner delivers 15.2 SEER2 efficiency with R-32 refrigerant at 3 Ton capacity. Features single-stage cooling and durable powder-painted cabinet with easy service access. Optimized for next-generation R-32 refrigerant with lower GWP. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GLXS5B |
| SKU | GLXS5BA3610 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Outdoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/230 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 30 A |
| Min. Breaker Size | 17.8 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 3.0 |
| Cooling Operating Range | 55 °F to 115 °F |
| Decibel Level (dBA) | 70.6 dBA |
| Compressor & Refrigerant | |
| Compressor Type | Scroll |
| Compressor Stages | Single Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 88 oz |
| Suction Line | 7/8 in |
| Max Line Set Length | 79 ft |
| Liquid Valve Size | 3/8 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 39.5 in |
| Width | 35-1/2 in |
| Depth | 35.5 in |
| Additional Information | |
| Product Features | High-efficiency scroll compressor;Factory-installed filter drier;Fully charged for 15’ of tubing length;Copper tube/enhanced aluminum fincoil -5mm diameter on 1.5-3.0T;Service valves with sweat connectionsand easy-to-access gauge ports;Enclosed contactor with lug connection;Ground lug connection;High-pressure switch;AHRI Certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman GR9S96_U Gas Furnace delivers 96% AFUE efficiency with a multi-speed ECM blower motor and single-stage gas valve at 60,000 BTUH. Compliant with California SCAQMD Rule 1111 Ultra-Low NOx 14 ng/J emissions standard and eligible for SCAQMD Clean Air Furnace Rebate. Multi-position upflow/horizontal installation.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GR9S96_U |
| SKU | GR9S960603BU |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 115 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 A |
| Min. Breaker Size | 8.3 A |
| Efficiency Ratings | |
| AFUE | 96 % |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 34-1/2 in |
| Width | 17-1/2 in |
| Depth | 28-7/8 in |
| Weight | 120 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | 1. Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger3. Silicon Nitride igniter4. Color-coded low-voltage terminals5. Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed6. Fault code LED Output7. AHRI Certified - ETL Listed8. Energy Star9. Single-Stage gas Valve10. Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers11. Low constant fan speed circulates air throughout the home12. High static13. All models comply with California Ultra-Low N0x 14 ng/J |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman CAPTA AlumaFin7 evaporator coil is a 3 Ton all-aluminum coil optimized for R-32 refrigerant with upflow/downflow application. Features factory-installed thermal expansion valves, R-32 sensor, and 21" depth for easier attic access. Includes rust-resistant UV-resistant thermoplastic drain pan with secondary drain connections. Galvanized leather grain-embossed finish. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | CAPTA AlumaFin7™ |
| SKU | CAPTA3626B3 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 3.0 |
| Compressor & Refrigerant | |
| Refrigerant | R-32 |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 7/8 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 26 in |
| Width | 17-1/2 in |
| Depth | 21 in |
| Additional Information | |
| Product Features | All-Aluminum evaporator coil ;Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifolds;R-32 sensor designed for the life span of the coil;Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;Standardized copper suction tube stub length;Check flowrator for cooling and heat pump applications;Vertical application;21" depth for easier attic access;Single front access panel;Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;Galvanized, leather grain-embossed finish;Rust resistant, thermoplastic drain pan featuring a low water-retention design;DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections;Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity;UV-resistant drain pan;AHRI certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |