The Goodman GLXS5B Split System Air Conditioner delivers 15.2 SEER2 efficiency with R-32 refrigerant at 2.5 Ton capacity. Features single-stage cooling and durable powder-painted cabinet with easy service access. Optimized for next-generation R-32 refrigerant with lower GWP. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GLXS5B |
| SKU | GLXS5BA3010 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Outdoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/230 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 25 A |
| Min. Breaker Size | 15.4 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 2.5 |
| Cooling Operating Range | 55 °F to 115 °F |
| Decibel Level (dBA) | 72.5 dBA |
| Compressor & Refrigerant | |
| Compressor Type | Scroll |
| Compressor Stages | Single Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 87 oz |
| Suction Line | 3/4 in |
| Max Line Set Length | 79 ft |
| Liquid Valve Size | 3/8 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 39.5 in |
| Width | 35-1/2 in |
| Depth | 35.5 in |
| Additional Information | |
| Product Features | High-efficiency scroll compressor;Factory-installed filter drier;Fully charged for 15’ of tubing length;Copper tube/enhanced aluminum fincoil -5mm diameter on 1.5-3.0T;Service valves with sweat connectionsand easy-to-access gauge ports;Enclosed contactor with lug connection;Ground lug connection;High-pressure switch;AHRI Certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman GR9S80_U Gas Furnace delivers 80% AFUE efficiency with a multi-speed ECM blower motor and single-stage gas valve at 80,000 BTUH. Compliant with California SCAQMD Rule 1111 Ultra-Low NOx 14 ng/J emissions standard and eligible for SCAQMD Clean Air Furnace Rebate. Multi-position upflow/horizontal installation.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GR9S80_U |
| SKU | GR9S800805CU |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 115 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 A |
| Min. Breaker Size | 12.45 A |
| Efficiency Ratings | |
| AFUE | 80 % |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 33-3/8 in |
| Width | 21 in |
| Depth | 28 in |
| Weight | 116 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | "Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger"Silicon Nitride igniter"Color-coded low-voltage terminals Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speedFault code LED OutputSingle-Stage gas ValveSingle-speed inducer draft blowerFor installation in California’s South Coast AirQuality Management District (SCAQMD) only:This furnace complies with the SCAQMDRule 1111 14 ng/J NOx emission limit.This furnace is eligible for theSCAQMD Clean Air Furnace Rebate " |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS;HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman CHPTA AlumaFin7 horizontal evaporator coil is an all-aluminum coil optimized for R-32 refrigerant with horizontal A application. Features factory-installed thermal expansion valves, R-32 sensor, and 21" depth for easier attic access. Includes rust-resistant UV-resistant thermoplastic drain pan with secondary drain connections. Galvanized leather grain-embossed finish. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | CHPTA AlumaFin7™ |
| SKU | CHPTA3630B3 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Compressor & Refrigerant | |
| Refrigerant | R-32 |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 7/8 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 17.5 in |
| Width | 30 in |
| Depth | 21 in |
| Additional Information | |
| Product Features | All-Aluminum evaporator coil;Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifold including circuits and manifolds;R-32 sensor designed for the life span of the coil;Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;Standardized copper suction tube stub length;Check flowrator for cooling and heat pump applications;Horizontal application;21" depth for easier attic access;Single front access panel;Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;Galvanized, leather grain-embossed finish;Rust resistant, thermoplastic drain pan featuring a low water-retention design;DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections;Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity;UV-resistant drain pan;AHRI certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |