The Goodman GLXS4M Split System Air Conditioner delivers 14.3 SEER2 efficiency with R-32 refrigerant at 3 Ton capacity. Features single-stage cooling and durable powder-painted cabinet with easy service access. Optimized for next-generation R-32 refrigerant with lower GWP. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GLXS4M |
| SKU | GLXS4MA3610 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Outdoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/240 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 30 A |
| Min. Breaker Size | 17.75 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 3.0 |
| Cooling BTU | 34600 Btu/H |
| Cooling Operating Range | 55 °F to 125 °F |
| Decibel Level (dBA) | 67 dBA |
| Efficiency Ratings | |
| SEER2 | 14.3 |
| EER2 | 11.7 |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Compressor & Refrigerant | |
| Compressor Type | Scroll |
| Compressor Stages | Single Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 69 oz |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 7/8 in |
| Max Line Set Length | 200 ft |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 29 in |
| Width | 39-1/2 in |
| Depth | 29 in |
| Weight | 67 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | Removable grille-style top design compliant with UL 60335-2-40;Venturi for increased velocity of airflow;Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval;Wire fan discharge grille;Steel louver coil guard;Top and side maintenance access;Single-panel access to controls with space provided for field-installed accessories;When properly anchored, meets the 2023 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.) |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman GR9T96 Gas Furnace delivers 96% AFUE efficiency with a multi-speed ECM blower motor and two-stage gas valve for consistent heating at 100,000 BTUH. Features heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger, stainless-steel sloped secondary heat exchanger, and Silicon Nitride igniter. California Low NOx compliant at 40 ng/J. Multi-position upflow/horizontal installation.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GR9T96 |
| SKU | GR9T961005CN |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 115 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 25 A |
| Min. Breaker Size | 14.4 A |
| Efficiency Ratings | |
| AFUE | 96 % |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 34-1/2 in |
| Width | 21 in |
| Depth | 28-7/8 in |
| Weight | 140 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | "1. Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger3. Silicon Nitride igniter4. Color-coded low-voltage terminals5. Two-Stage gas valve6. Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed7. All models comply with California 40 ng/J8. Fault code LED Output9. AHRI Certified - ETL Listed10. Energy Star11. Two-stage gas valve12. Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers" |
| Warranty | HEAT EXCHANGER - 20 YEARS PARTS;ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman CAPTA AlumaFin7 evaporator coil is a 3.5 Ton all-aluminum coil optimized for R-32 refrigerant with upflow/downflow application. Features factory-installed thermal expansion valves, R-32 sensor, and 21" depth for easier attic access. Includes rust-resistant UV-resistant thermoplastic drain pan with secondary drain connections. Galvanized leather grain-embossed finish. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | CAPTA AlumaFin7™ |
| SKU | CAPTA4230C3 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 3.5 |
| Compressor & Refrigerant | |
| Refrigerant | R-32 |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 7/8 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 30 in |
| Width | 21 in |
| Depth | 21 in |
| Additional Information | |
| Product Features | All-Aluminum evaporator coil ;Optimized for use with R-32 refrigerant including circuits and manifolds;R-32 sensor designed for the life span of the coil;Factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;Standardized copper suction tube stub length;Check flowrator for cooling and heat pump applications;Vertical application;21" depth for easier attic access;Single front access panel;Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;Galvanized, leather grain-embossed finish;Rust resistant, thermoplastic drain pan featuring a low water-retention design;DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections;Drain pan rails designed to remove and reposition coils with ease without compromising structural integrity;UV-resistant drain pan;AHRI certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |