The Goodman GLXS3B Split System Air Conditioner delivers 13.4 SEER2 efficiency with R-32 refrigerant at 2 Ton capacity. Features single-stage cooling and durable powder-painted cabinet with easy service access. Optimized for next-generation R-32 refrigerant with lower GWP. AHRI Certified and ETL Listed.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | GLXS3B |
| SKU | GLXS3BN2410 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Outdoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/230 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 A |
| Min. Breaker Size | 10.94 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 2.0 |
| Cooling BTU | 23000 Btu/H |
| Cooling Operating Range | 55 °F to 115 °F |
| Decibel Level (dBA) | 74 dBA |
| Efficiency Ratings | |
| SEER2 | 13.4 |
| EER2 | 11.2 |
| ENERGY STAR® Certified | No |
| Compressor & Refrigerant | |
| Compressor Type | Rotary |
| Compressor Stages | Single Stage |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 53 oz |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 3/4 in |
| Max Line Set Length | 150 ft |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 27.5 in |
| Width | 26 in |
| Depth | 26 in |
| Weight | 114 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | Energy-Efficienct Compressor;Fully charged for 15' of tubing length;Copper tube/ enhanced aluminum fin coil-5mm diameter;Factory-installed filter drier;Sweat connection service valves with easy access to gauge ports;Enclosed contactor with lug connection;High-pressure switch;Capacitors with extended life;AHRI Certified;ETL Listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |
The Goodman AMST multi-position air handler is designed for ducted mini-split applications. Features flexible installation options with multi-position capability. Provides quiet, efficient air distribution when paired with Goodman mini-split outdoor units. Ideal for applications requiring traditional ducted airflow in a mini-split system.
Features| General Information | |
|---|---|
| Brand | Goodman |
| Series | AMST |
| SKU | AMST30BU1300 |
| Product Category | Unitary |
| Unit Type | Indoor |
| Manufacturer | Goodman |
| Electrical | |
| Voltage/Phase/Hz | 208/230 V / 1 Ph / 60 Hz |
| Max Breaker Size | 15 A |
| Min. Breaker Size | 5.6 A |
| Capacity & Performance | |
| Tonnage | 2.5 |
| Compressor & Refrigerant | |
| Refrigerant | R-32 |
| Factory Refrigerant Charge | 0.5 oz |
| Liquid Line | 3/8 in |
| Suction Line | 3/4 in |
| Dimensions & Weight | |
| Height | 53-7/16 in |
| Width | 17-9/16 in |
| Depth | 21 in |
| Weight | 129 lb |
| Additional Information | |
| Product Features | Internal factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;Direct drive, 9-speed ECM blower motor;Factory installed 7mm AlumaFin7™ Evaporator Coil on 1½ to 3½ Ton models and 3/8 in. Evaporator Coil on 4 to 5 Ton models;All-aluminum evaporator coil with high-performance coated fin stock;Coil mounting track for quick repositioning;Optimized for use with R-32 refrigerant with factory installed leak detection sensor for A2L mitigation.;Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;3 kW – 25 kW electric heater kits;AHRI certified;ETL listed |
| Warranty | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| Proposition 65 Warning | Yes |