SKU: FFRBI1794-42
Out of Stock Estimated restock: 2-6 Weeks
  • Secure Payment
  • In-Home Delivery (Forno Only)*
  • 30-Day Returns⁺
Description
Highlights
  • Panel ready design for custom cabinetry and seamless integration
  • Dual wired wine racks and spill proof shelving for easy organization
  • 42 inch wide Double Bottom Freezer for a professional kitchen look
  • Includes both an automatic ice maker and humidity controlled drawers
  • Fast Cool and Fast Freeze modes for rapid temperature control
Features
Dimensions & Weight
Product Dimensions (W×D×H) (in) LS: 21.25 x 21.62 x 69.93 / RS: 21.25 x 21.62 x 69.64
Product Weight (lbs) 255 (both sides)
Carton Dimensions (W×D×H) (in) Box 1: 22.56 x 22.96 x 72.43 / Box 2: 22.56 x 22.96 x 72.43
Shipping Weight (lbs) Box 1: 22.56x22.96x72.43 / Box 2: 145
General Information
Model Type Double Bottom Freezer
Configuration 4 doors
Color Stainless Steel
Handles Stainless Steel
Capacity
Total Capacity (cu. ft.) 16.9
Fridge Capacity (cu. ft.) 12.3
Freezer Capacity (cu. ft.) 4.6
Cooling & Technology
Compressor Type Inverter Compressor
Defrost Type Automatic/Frost free
Special Modes Sabbath, Vacation, Eco
Ice Maker Yes
Dispenser No
Control Type Touch
Temperature Range (°F) Fridge: 34 to 43 / Freezer: -9 to 5
Sound Rating (dB) 42
Interior Features
Fridge Shelves 8
Freezer Shelves N/A
Fridge Drawers 4
Freezer Drawers 6
Number of Door Bins Fridge: 6 / Freezer: None
Number of Gallon Door Bins Fridge: None / Freezer: None
Electrical
Electrical Specs 115 V / 60 HZ / 15 A (each side)