The Maestro Series Built-In Wall Oven from Capital will be the best addition to your place. The unit features Self Clean, Convection Cooking, and Moist Cook. Available at Home Outlet Direct.
Moist Cook:
This feature reduces food drying during cooking resulting in some of the juiciest meals ever (primary oven only) Capital Exclusive!
Convection Cooking [all modes]:
The convection fan system results in the most complete exchange of air possible. This provides incredibly precise, even heat distribution.
Self Clean:
With the self-cleaning feature, the oven is capable of reducing left over food into ash so that you don`t have use harsh chemicals to deal with stains and hard to remove residue in your oven. Just wipe and remove the leftovers after self-cleaning mode.
Slim Profile Door:
Slim profile door with extra large viewing area
Integrated Rotisserie Cooking:
Rotisserie motor in upper oven.
Ribbon Broil and Rod Bake Elements:
Provide the best mix of elements appropriate for each cooking mode.
Glass Touch Control Panel:
Combines a sophisticated look and feel that is easy clean and maintain.
Additional Features:
Warranty:1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 29.875" W x 28.5625"" H x 25" D |
| Brand | Capital |
| Series | Maestro |
| Warranty Info | Brand New |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Watts | 3500 Watts |
| Weight | 275 |
| Clock | Digital |
| Interior Oven Light | Yes |
| Racks | 3 |
| Temperature Probe | Yes |
| Stainless Steel Handle | Yes |
| Viewing Window | Yes |
| Broiler Element Location | Top |
| Proofing | No |
| Undercounter Installable | Yes |
| Primary Oven Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Exterior Depth | 25" |
| Exterior Height | 29" |
| Broiler | Top |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Child lockout | Yes |
| Warranty Terms | 1 Year Parts and Labor |
| Control panel | Glass Touch |
| Oven Control Type | Touch Sensor |
| Bake | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Convection Broil | Yes |
| Usage | Residential |
| Country of Origin | US |
| Broiler Pan Included | Yes |
| Ribbon Broil | Yes |
| Rod Bake Elements | Yes |
| Moist Assist Baking | Yes |
| Roller Rack Positions | 6 |
| Optically Encoded Rotary Dials and Buttons | Yes |
| Individual Buttons | Yes |
| Roast | Yes |
| Probe Cooking | Yes |
| Independent Countdown Timers | 2 |
| Delay Cook Mode | Yes |
| Timed Cook Mode | Yes |
| Oven Watts | 3500 |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
| Style | Single |
| Type | Oven Only |
| Door Style | Drop Down |
| Drawer | None |
| Control Type | Touch Pad |
| Oven Racks | 3 |
| Digital Clock | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Convection | Yes |
| Digital Temperature Display | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Timer | Yes |
| Steam-Clean | Yes |
| Safety Lock | Yes |
| Large Viewing Window | Yes |
| Self Clean Oven | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Speed Oven | No |
| Microwave | No |
| Convection Power | 2800 Watts |
| LP Conversion | No |
| Removable Door | No |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 30 Amps |
| Frequency | 60 Hz. |
| ADA Compliant | No |
| With Turntable | No |