Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 48" 6.0 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven in Black Stainless Steel (RAB-48) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 47.75" W x 27.5" D x 36.13" H |
| Dimensions with Handle | 47.75" W x 29.63 " D x 36.13" H |
| Open Door Depth | 41.8" |
| Interior Dimensions | 24.875" W x 17.75" D x 16" H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A |
| Mount Type | Free Standing |
| Control Type | Front Control |
| Material | Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top- Italian made hinges and burners-Manual Clean |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RA48 |
| UPC | 812316034309 |
| Certifications | ETL Certified |
| Product Weight | 270 lbs. |
| Cooktop | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| Oven | Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal Blue indicator light shuts off to let you know when oven has reached set temperature |
| BTU Rating | Dual Burner(x2) - 18,000 BTU Griddle Burner - 13,000 Rapid Burner - 13,000 BTU Semi-Rapid Burner (x2) - 8,500 BTU Auxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Fuel | All ZLINE Ranges come set to work with natural gas by default. All Ranges can also work with propane. A propane adapter is included in the box and will require an extra step to convert. |
| Fuel Type | Convection Oven - Gas Cooktop |
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel (MWD-1-BS) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.

| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 in W x 23.31 in D x 14.88 in H |
| Cut Out Dimensions | 22.13 in W x 23.5 in D x 15 in H |
| Nominal Width | 25 |
| Power Specs | Amperage 13 / Frequency 60 / Voltage 120 Watts |
| Certification | ADA / Not Approved for Commercial use / UL Listed: yes |
| Mount Type | Drawer |
| Control Type | Touch Screen |
| Exhaust fan speed | 1 |
| Voltage | 120V/ 60HZ/15A |
| Motor | 1,000 Watts |
| Auto Shut Off | No |
| Product weight | 69.9 lbs |
| Noise Level | 45 dB Max |
| Number of racks | 1 |
| Temperature settings | 11 |
| Total capacity | 1.20 |
| Warranty | 2 Year Parts |
The ZLINE BSKBN-48 is a 48-inch professional wall mount black stainless steel hood designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made from 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern design, and lifetime warranty motor - a ZLINE exclusive - guarantee a range hood with a timeless design that will last a lifetime.
This hood contains many unique features, such as:
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimneypieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For ceilings shorter than 8 feet, or taller than 9 feet, see table below for detailed options.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The BSKB-48 ships next business day when in stock.


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 48" W x 19.7" D x 10.5" H |
| Chimney | 9.2" W x 8" D x 16" H (x2) (Telescoping) |
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece with backdraft damper to round ducting included) Charcoal Filters (not included) available for ductless/recirculating option. |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 20/29/34/41 |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | LED Control Panel (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | Black Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. BSKBN-48 (ETL Listed) |
| UPC | 812316033401 |
| Certifications | ETL Certified |