THOR Kitchen’s 30 Inch Professional Electric Range in Stainless Steel blends sleek design with powerful performance to elevate everyday cooking. A smooth glass cooktop sits flush with your countertop, while five radiant elements from a gentle warming zone to a rapid 3000W boil give you total control. True convection ensures even consistent results, and details like a telescopic rack, durable metal knobs and a bold blue porcelain interior create a refined experience that inspires your culinary creativity.
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Thor Kitchen |
| Product Name | 30 Inch Professional Electric Range in Stainless Steel |
| Model Number | RSE30P |
| Collection | Thor x GR Collection |
| Installation Type | Freestanding |
| Electrical | |
| Fuel Type | Electric |
| Volts (V) | 240V |
| Frequency (Hz) | 50-60Hz |
| Amperage (A) | 50A |
| Plug Type | 50 Amp 4-Prong (Not included in the US) |
| Controls | |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Performance | |
| Total Number of Cooktop Elements | 5 |
| Front Left Element (Dual) | 3,000W |
| Front Right Element (Dual) | 3,000W |
| Rear Left Element (Single) | 1,200W |
| Rear Middle Element (Single) | 100W |
| Rear Right Element (Single) | 1,200W |
| Total Power Output | 8,500W |
| Oven Performance | |
| Oven Capacity | 4.55 cu. ft. |
| Cooking Modes | Bake, Broil, Keep Warm, Convection Bake, Convection Roast |
| Top Heating Element Power | 3,500W |
| Lower Heating Element | 3,500W |
| Convection | True Convection with 1,300W Heating Element |
| Oven Lights | 1 |
| Oven Racks | Telescopic Rack x1, Standard Rack x1 |
| Oven Rack Material | Chrome Plated |
| Baking Sheet Size | Fits 23" x 16" Baking Sheet |
| Self Clean | No |
| Air Fry | No |
| Oven Interior Dimensions | |
| Oven Internal Width | 23-3/4" |
| Oven Internal Depth | 19-1/2" |
| Oven Internal Height | 18-9/16" |
| Product Dimensions | |
| Product Dimensions (WxDxH) (in.) | 29-3/4" × 27-10/16" × 36-37" |
| Product Height (Bottom to Top of Back Splash) | 36" |
| Product Height (Bottom to Top of Side Panel) | 35" |
| Product Depth (Back Panel to Bullnose) | 27" |
| Product Depth (Back Panel to Control Panel) | 26" |
| Product Depth (Back Panel to Side Panel Front) | 24" |
| Cutout Dimensions (WxDxH) (in.) | 30" × 24-5/8" × 36" |
| Package Dimensions (WxDxH) (in.) | 33-1/16" × 30-1/8" × 44-7/8" |
| Adjustable Leg | 1" Max |
| Weight | |
| Net Weight (lbs.) | 194 |
| Gross Weight (lbs.) | 224 |
| Included Accessories | |
| Telescopic Rack | 1 |
| Standard Rack | 1 |
| Broiler Pan Set | 1 |
| Required Accessories (Sold Separately) | |
| Power Cord | 50 Amp 4-Prong Power Cord (Not included in the US) |
| Available Color Hardware Kits | |
| Black | RSE30P-BLK |
| Blue | RSE30P-BLU |
| Bronze | RSE30P-BRZ |
| Rose Gold | RSE30P-RSG |
| Warranty | |
| Warranty | 2 Years Parts and Labor |