The THOR Kitchen 30" Professional Electric Single Wall Oven with Air Fry and Self-Clean brings professional-grade cooking power and modern convenience to your kitchen. With a spacious 4.8 cu. ft. capacity, advanced cooking modes, and premium features like telescopic racks, touch controls, and a self-cleaning function, this oven makes it easy to prepare everything from weeknight meals to holiday feasts with precision and style.
| Product Dimensions & Weights | |
| Product Dimensions (HxWxD) (in.) | 28-1/2x30x25-1/8 |
| Product Height (from bottom to top of back splash) (in.) | 26-1/2 |
| Product Height (from bottom to top of side panel) (in.) | 26-1/2 |
| Product Depth (from back panel to bullnose) (in.) | / |
| Product Depth (from back panel to control panel) (in.) | 25-1/8 |
| Product Depth (from back panel to side panel front) (in.) | 23 7/8 |
| Cutout Dimensions (WDH) (in.) | 28-1/2x24x27-5/8 |
| Adjustable Leg Sizes | / |
| Net Weight (lbs.) | 163 |
| Gross Weight (lbs.) | 183 |
| Package Dimensions (WDH) (in.) | 34-1/4 x 30 x 32-1/4 |
| Technical Details | |
| Fuel Type | Electric |
| Installation Type | Built-in |
| Total Output Watts (A) | 4900 Watt |
| Required Circuit (A) | 30 amps |
| Voltage (V) | 240V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Control Type | Touch Screen |
| Power Cord Length (in.) | 47in (hard wire) |
| Oven | |
| Oven Capacity (cu. Ft.) | 4.8 cu ft |
| Oven Control Features: | Oven Light Control, Cook Time, Timer, Delay Start, Self Clean, Control Lock, Sabbath Mode, Temperature Unit |
| Cooking Modes | Bake, Convection Bake, Multi-Rack Bake, Broil, Convection Roast, Warm, Pizza, Air Fry, Proof, Meat Probe |
| Bake Burner Power | 3000 Watt |
| Broil Burner Power | 3500 Watt |
| Convection | True Convection |
| Convection Element Power | 800 Watt |
| Oven Lights | YES |
| Oven Racks | Telescopic Racks x2 |
| Oven Rack Material | Chrome Plated |
| Baking Sheet Size | Fits Standard Half Sheet Pan |
| Self Clean (Y/N) | YES |
| Air Fry | YES |
| Oven Internal Height | 18'' |
| Oven Internal Width | 23-3/4'' |
| Oven Internal Depth | 19-1/2'' |
| Accessories Included | "2 LuxGlide™ 1 Broiler Pan 1 Air fry Basket" |
| Accessories (Required) (Sold separately) | Power Plug (only hardware power cord is provided) |
| Accessories (Optional) | / |
Thor Kitchen 30-Inch Built-In Air Fry Microwave Oven (TMO30H) combines versatility and innovation with sensor cooking for precise results, multiple cooking modes like air fry and broil, and True Convection for even heat distribution. A 1.6 cu. ft. interior handles family-sized meals, while the intuitive touch LCD display simplifies control. Enjoy added safety with a control panel lock, and Sabbath Mode for extended traditional baking without alerts or lights.
| Product Dimensions (WxDxH | 29-13/16" x 22" x 18-5/8" |
| Cutout Dimensions (WxDxH) | Standard: 28-3/4" x 23-1/4" x 17-13/16" Flush: 30" x 24" x 18-3/4" |
| Turnable Diameter | 14-5/16" |
| Package Dimensions (WxDxH) | 33-11/16" x 26" x 22-1/16" |
| Net Weight | 97 lbs |
| Gross Weight | 113 lbs |
| Installation Type | Built-In |
| Microwave Interior Light | LED |
| Door Opening Direction Drop | Down |
| Color | Stainless Steel |
| Cavity Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Microwave Power | 950 W |
| Convection Element | 1700 W |
| Broil Element | 1700 W |
| Bake Element | 600 W |
| Circuit Breaker | 20 A (Dedicated) |
| Volts | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | NEMA 5-20p - 3 Prong |
| Power Cord Length | 61" |
| Sensor Cook | Yes |
| Defrost | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Power Levels | 10 |
| 10 Cooking Modes |
Microwave: Soften/Melt, Defrost, Popcorn,Sensor Cook, Sensor Reheat, Beverage Center Oven: Convection, Broil, Air Fry, Pizza |
| Audible Signal Elimination | Yes |
| Sound On/Off | Yes |
| Memory/Kitchen Timer | Yes |
| Start/Add-30Sec | Yes |
| Timer/Clock | Yes |
| Accesories (Included) |
|