Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. Legacy Gas Rangetop with 7 Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel (RT48) pairs a powerful gas cooktop with 7 Italian-crafted burners and a hand-crafted porcelain cooktop. With innovative features designed to enhance your kitchen’s capability, ZLINE Legacy Rangetops provide a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 48" W x 27.5" D x 8" H |
| Voltage | 120V/60HZ |
| Mount Type | Rangetop |
| Control Type | Durable Front Controls |
| Material | Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top - Italian made burners |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RT48 |
| UPC | 817299023463 |
| Certifications | ETL Certified |
| Product Weight | 109lbs |
| Cooktop | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| BTU Rating | Dual Burner(x2) - 18,000 BTU Rapid Burner (x2) - 13,000 BTU Semi-Rapid Burner (X2) - 8,500 BTU Auxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
