Want to learn more about Satin Stainless Steel? Read our deep dive into the Satin Stainless Steel difference.

The ZLINE 8656S-48 is a 48" professional wall mount stainless steel range hood with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen.
This hood's high-performance, 700 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. ZLINE's exclusive Satin Stainless Steel is a non-directional, smudge-resistant finish that contains rust, temperature, and corrosion-resistant properties to ensure a durable vent hood that will last for years to come.
Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This wall mount range hood has a ducted vent with easy, simple installation. Experience Attainable Luxury® in the heart of your home, with a ZLINE range hood.
ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty.
The 8656S-48 ships next business day when in stock.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 48" W x 23.75" D x 16.5" H |
| Chimney | 13.5" W x 11.75" D x 36" H |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 (CFM) |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 30/42/51/56 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | Satin Stainless Steel Stainless Finish |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. 8656S-48 (ETL Listed) |
| Certifications | ETL Certified |