Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 48" 6.0 cu. ft. Dual Fuel Range with Gas Stove and Electric Oven in Black Stainless Steel (RAB-48) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.


| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension | 47.75" W x 27.5" D x 36.13" H |
| Dimensions with Handle | 47.75" W x 29.63 " D x 36.13" H |
| Open Door Depth | 41.8" |
| Interior Dimensions | 24.875" W x 17.75" D x 16" H |
| Lighting | Dual Lighting, controlled by light switch on front control panel |
| Voltage | Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A |
| Mount Type | Free Standing |
| Control Type | Front Control |
| Material | Stainless Steel frame with 1 Piece Porcelain Top- Italian made hinges and burners-Manual Clean |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Features | Model No. RA48 |
| UPC | 812316034309 |
| Certifications | ETL Certified |
| Product Weight | 270 lbs. |
| Cooktop | (7) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| Oven | Manual Clean- Convection Electric- 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal Blue indicator light shuts off to let you know when oven has reached set temperature |
| BTU Rating | Dual Burner(x2) - 18,000 BTU Griddle Burner - 13,000 Rapid Burner - 13,000 BTU Semi-Rapid Burner (x2) - 8,500 BTU Auxiliary Burner - 4,200 BTU |
| Fuel | All ZLINE Ranges come set to work with natural gas by default. All Ranges can also work with propane. A propane adapter is included in the box and will require an extra step to convert. |
| Fuel Type | Convection Oven - Gas Cooktop |
