The ZLINE 8685B-36 is a 36 in. professional wall mount stainless steel range hood with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen.
The professional Oil Rubbed Bronze hood is made from 304 grade stainless steel, featuring ZLINE's proprietary hand-rubbed 7-layer copper finish. This hood's high-performance, 700 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This wall mount range hood has a ducted vent with easy, simple installation.
Experience Attainable Luxury® in the heart of your home, with a ZLINE range hood. ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty.
The 8685B-30 ships next business day when in stock.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimension | 36" W x 24" D x 18" H |
| Venting Size | 8" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 280/420/560/700 (CFM) |
| Lighting | 2 Directional LED Lights (3-Watt) |
| Noise Level | 30/41/49/52 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 700 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Under Cabinet Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | Oil-Rubbed Bronze Finish |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |
| Features | Model No. 8685B-36 (ETL Listed) |
| UPC | 814118023086 |
| Certifications | ETL Certified |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Range Hood Color/Finish | 7-Layer Baked Oil Rubbed Bronze Finish |