Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 36" Gas Cooktop with 6 Gas Brass Burners and Black Porcelain Top (RC-BR-36-PBT) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimension | 36 in. W x 21 in. D x 3.44 in. H |
| Max Cut Dimensions (RT & RC) | 35 3/8" x 20 3/8" x NA |
| Min Cut Dimensions (RT & RC) | 34 9/16" x 19 1/8" x 2 1/2" |
| Burners | Dual Wok - 13,000 Aux - 18,000 Rapid - 4,200 Semi - 13,000 Semi (x2) - 8,500 |
| Voltage | 120V/60Hz/20A |
| Mount Type | Dropin Cooktop |
| Control Type | Durable Top Controls |
| Material | Stainless Steel Frame with 1-Piece Hand Finished Cooktop- Italian made brass burners |
| Warranty | 1 Year |
| Features | ETL Certified |
| Product Weight | 253lbs |
| Cooktop | (6) Burners with hand-finished black porcelain one-piece cooktop and electronic spark ignition for all burners |
| Gas Type | Natural Gas or Liquid Propane via conversion kit |
| Liquid Propane | LP Conversion Kit Included - All ZLINE ranges and rangetops can be used with liquid propane. A LP conversion kit is included - this conversion process must be done by a professional |
| Fuel Type | Gas Cooktop |
| Finish | Stainless Steel with brass burners |