Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 22.5 cu. ft. Counter-Depth French Door Refrigerator with Ice Maker in Fingerprint-Resistant Black Stainless Steel (RFM-36-BS) delivers an elevated experience by pairing innovative dual cooling technology with a spacious counter-depth design and a high-capacity built-in ice maker. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with timeless features designed to enhance your kitchen’s capability.
| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Total Capacity | 22.5 cu. ft |
| Fridge Capacity | 15.9 cu. ft |
| Freezer Capacity | 6.61 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity | N/A |
| Flex Drawer Temp Controls | N/A |
| Installation Depth | 29 in. D |
| Depth with Door Open | 43.5 in. |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Types | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage | 1.75 lbs |
| Water Dispenser | No |
| Flowrate for Water Dispenser | N/A |
| Fridge Lights | 3 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Consumption (kWh/year) | 588 |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 3 |
| Noise Level | 45 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Freezer Drawer Bins | 2- Pull Out Drawers |
| Door Shelves | 6 |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
| Mount Type | Freestanding |
| Certifications | ETL Listed, ENERGY STAR certified |
| Material | Black Stainless Steel |
| Warranty | 1-Year Parts and Labor Warranty 5-year parts-only for Sealed System |
| Weight | 284.4 lbs |