Want to learn more about Satin Stainless Steel? Read our deep dive into the Satin Stainless Steel difference.

Discover Attainable Luxury® with the ZLINE Satin Stainless Steel® Mirrored Wall Range Hood. Designed to blend in while standing out, this range hood features ZLINE’s exclusive Satin Stainless Steel® finish complemented with mirrored trims and bands. ZLINE’s Satin Stainless Steel® premium 304-grade stainless steel outshines its competitors due to its non-directional fingerprint and scratch-resistant finish—ensuring its enjoyment for years to come. Matching the allure of a custom luxury range hood, this timeless centerpiece is complete with a unique, modern-styled mirrored trim and bands. Achieve a seamless, finished look with its included industry favorite ZLINE Satin Stainless Steel® crown molding.
Enhance your kitchen experience with premium features, such as:
Indulge in every homemade meal and dinner conversation with peace of mind and healthy living space. ZLINE stands by the quality and durability of Satin Stainless Steel® Range Hoods, backed with a worry-free lifetime motor warranty and 3-year parts warranty. The 655MR-30 ships next business day when in stock.

| Specs & Dimensions | |
|---|---|
| Dimension | 30 in. W x 24 in. D x 16.4 in. H |
| Chimney (Dimension) | 13.5" W x 11.75" D x 36" H |
| Venting Size | 6" Outlet (Transition piece to round ducting included) |
| Airflow (Q/L/M/H) | 120/240/320/400 CFM |
| Lighting | 2 LED Lights |
| Noise Level | 20/29/34/41 (Decibels) |
| Voltage | 110V/60HZ |
| Motor | High Performance 400 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Speeds | 4 Speeds |
| Control Type | Push Button Control Panel (4-Speed Fan Control/Lights/3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 3 Year Parts Warranty |