Known for crafting American-made premium grills for over 75 years, Fire Magic is dedicated to providing you with a quality outdoor cooking experience.
Choice Series grills are the most affordable line that Fire Magic offers, featuring superior design and materials inside Aurora-style housing.
| Dimensions | 39.75" W x25.125" H x 25.75" D |
| Cutout Dimensions | 37 3/4" W x 11 1/2" H x 19 1/2" D |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Propane |
| Collection | Choice |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 3 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 69000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 36 X 18" |
| Main Grilling Area | 648 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 288 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 936 Sq. Inches |
| Burger Count | 21 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | No Rear Burner |
| Rotisserie Kit | No |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Continuous Spark |
| Flash Tubes | Yes |
| Grill Lights | None |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | No |
| Grill Size | 36" |