Superior design and engineering power the Aurora's unparalleled performance. With many of the outstanding features of its sister Echelon series at a more affordable price, the Aurora delivers cooking versatility, durability, and longevity in a beautifully crafted machine.
| Dimensions | 52.25" W x 25.125" H x 30" D |
| Cutout Dimensions | 50.25" W x 19.5" D x 12" H |
| Class | Premium |
| Fuel Type | Propane |
| Collection | Aurora |
| Configuration | Built-In |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 2 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 76000 |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 46 X 18" |
| Main Grilling Area | 828 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 360 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 1188 Sq. Inches |
| Burger Count | 30 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Rotisserie Burner BTUs | 13000 |
| Rotisserie Kit | Included |
| Heat Zone Separators | No |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Flash Tubes | Yes |
| Grill Lights | Internal / External |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Side Shelves | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | No |