Known for crafting American-made premium grills for over 75 years, Fire Magic is dedicated to providing you with a luxurious outdoor cooking experience. The Aurora A790I built-in propane gas grill features 792 square inches of premium cooking space wrapped in a stylish, modern package that is built to last.
| Dimensions | 42.25" W x 27" H x 29.75" D |
| Cutout Dimensions | 37" W x 11.5" H x 23.5" D |
| Class | Luxury |
| Fuel Type | Propane |
| Collection | Aurora |
| Configuration | Freestanding |
| Exterior Material | Stainless Steel |
| Exterior Stainless Grade | 304 Stainless Steel |
| Primary Color | Stainless Steel |
| Number Of Main Burners | 3 Burners |
| Grilling Surface BTUs | 90000 |
| Infrared Main Burner | Not Available |
| Main Burner Material | 304 Cast Stainless Steel |
| Flame Tamer Material | Stainless Steel |
| Cooking Grate Material | Stainless Steel |
| Cooking Grid Dimensions | 36 X 22" |
| Main Grilling Area | 792 Sq. Inches |
| Secondary Grilling Area | 288 Sq. Inches |
| Total Grilling Area | 1080 Sq. Inches |
| Burger Count | 28 |
| WiFi/Bluetooth Enabled | None |
| Heat Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Flash Tubes | Yes |
| Grill Lights | Internal / External |
| Spring Assisted Hood | Yes |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | No |
| Side Shelves | No |
| Hose Included | Yes |
| Made In USA | Yes |
| Commercial-Grade Multi-User | No |
| Grill Size | 36" |