Cosmo’s COS-305AGC single oven gas range in stainless steel features 5 high-performance burners to allow you to create culinary masterpieces from start to finish. Designed with a large 5.0 cu. ft. oven to bake and broil meat to a flavorful crispness on the outside while maintaining tender juiciness inside. Rapid Convection from Cosmo delivers superior results that can be tasted with more flavorful cooking. Our single oven gas range cooktop features one 18,000 BTU Burner, one 12,000 BTU Burner, two 6,000 BTU Burners and one 3,500 BTU Burner. A built-in display and electronic controls let you set the clock and timer for precision cooking. For added versatility, an optional Liquid Propane Conversion Kit is sold separately to convert our gas range to run on propane.
| Dimensions (HxWxD): | 36.1″-37.3″ x 29.8″ x 25″ |
| Number of Cooktop Burners: | 5 |
| Oven Cleaning Options: | Standard Clean |
| Cooktop Control Type: | Knobs |
| Fuel type: | Gas |
| Number of Oven Racks: | 2 |
| Cooking Process: | Fan-Assisted Convection |
| Oven Control Type: | Knobs |
| Installation: Freestanding; | Slide-In |
| Number of Oven Rack Positions: | 6 |
| Drawer Type: | Lower Storage Drawer |
| Control Location: | Front Control |
Remodel your entire kitchen with Cosmo’s COS-63175 modern canopy wall mount range hood. Experience premium brushed stainless steel built to withstand high heat, grease, oil and steam. Thick stainless steel is used all around to fight against accidental bumps and dents. Our wall mount range hood includes a chimney set that’s seamless on all three sides for cleaner lines. Easy-to-use push button controls require no guesswork. Cook without unwanted odors and harmful air pollutants from disturbing your home. Contemporary styling is used for modern kitchen decors and an upscale luxury feel. Trust Cosmo for your next kitchen appliance.
| Dimensions (HxWxD) | 25.6″-39.4″ x 30″ x 19.75″ |
| Air Movement | 380 CFM |
| Cutout Dimension | 30" |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Electrical | 3-Prong Plug |
| Control Type | Push Button Controls |
| Lighting Type | LED |
| Filter Type | Washable Stainless Steel Baffle Filters |
| Material | Stainless Steel |
| Installation | Wall Mount |
| Vent Style | Ducted/Ductless |
| Ductless Filter Kit | CFK1-TM |
Save time and free your hands from endless scrubbing. Cosmo’s COS-DIS6502 24 inch Top Control Built-In Tall Tub Dishwasher lets you get to more important matters in the kitchen. This efficient dishwasher is built with high-grade stainless steel inside and out. Provides 4 wash cycles, including Normal, Heavy, Auto, and Express, in addition to options such as Delay Start, Sanitize and Heated Dry to ensure your dishes are spotless. All controls are touch-enabled and hidden away when the door is closed for a clean design. Low 45 dB noise rating and both UL and Energy Star certifications are included. Make this Top Control Dishwasher in stainless steel part of your kitchen.
| Dimensions (HxWxD) | 33.75″ x 23.75″ x 22.25″ |
| Control Type | Hidden Touch Control |
| Number of Place Settings | 12 |
| Energy Consumption | 249 kWh/year |
| Tub Type | Tall Tub |
| Finish | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 4 |
| Amperage | 20A |
| Installation Type | Built-In |
| Noise Level | 45dB |
| Number of Racks | 2 |
| Voltage | 120V/60Hz |
Cosmo’s Counter Depth French Door Refrigerator with 22 Cu. Ft. capacity has a sleek and smooth exterior design with impressive innovative features. Including a spacious bottom freezer, this refrigerator offers organizational versatility for effortless storage and access to a wide range of foods from meats to fresh produce. Fully extendable freezer drawer, adjustable shelves, and energy-efficient LED lights provide a clear view of all your fresh food. Our advanced preservation technology ensures you experience convenience on a whole new level with efficient storage temperatures for maintaining fresher fruit, vegetables, fish, meat, and dairy products.
| Dimensions | 24" D x 36" W x 70.25" |
| Color | Stainless Steel |
| Type | Freestanding |
| Style | French Door |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Total Capacity | 22.4 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity | 15.5 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 6.9 cu ft. |
| Counter-Depth | Yes |
| Freezer Type | Drawers |